Kafkas Rüyası Gürcistan

Tüm Fotograflar ve Videolar için Tıklayın.

Kafkas Rüyası Gürcistan

, İstanbul Çıkışlı
 • Ana Kategori :
  Gürcistan
 • Alt Kategori :
  Batum Turları, Deniz Yıldızı, Gürcistan Turları, Vizesiz Turlar, Yurtdışı Turları
 • Süre :
  7 Gün
 • Kapasite :
  45
0 dan başlayan fiyatlarla

Tur Seçenekleri

Kafkas Rüyası Gürcistan Kalkış: İstanbul Tur Tarihi : Süre : 7 Gün
Talep Gönder

Fiyata Dahil Olanlar

* Özel tur araçları ile seyahat

* Araç içi ikramlar

* 6 gece 4* Otellerde Konaklama

* 6 kahvaltı – 4 akşam yemeği

* Profesyonel rehberlik hizmeti

* Yurtiçi Zorunlu Seyahat Sigortası 

* Yayla Transferleri

* Müze ve ören yeri girişleri

* İstanbul (Sabiha Gökçen) –Tiflis - Trabzon –İstanbul (Sabiha Gökçen) Gidiş-Dönüş Uçak Biletleri

Fiyata Dahil Olmayanlar

* Öğle yemekleri,

Yurtdışı çıkış vergisi, 15 TL

* Alkollü ve Alkolsüz içecekler

* Mini bar kullanımı

Tur Programı

KAFKAS RÜYASI GÜRCİSTAN

TİFLİS-KAHETİ-TELAVİ-KVARELİ-BORJOMİ- TSKALTUBO SATAPLİA- ZUGDİDİ-BATUM

 

 

 

1.GÜN: İSTANBUL-TİFLİS

Sabiha Gökçen havalimanı Dış Hatlar gidiş terminali önünde siz değerli konuklarımızla 21.45’de  buluşma. Bagaj, bilet ve biniş işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları’nın PC324 sefer sayılı uçuşu ile 00.15’de Tiflis’e hareket. Saat 03.30’ da Tiflis Havalimanına varış. Aracımızla buluşuyoruz. otelimize transfer ve yerleşme.

2. GÜN : TİFLİS                        

 

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltımızın ardından Eski Tiflis’e doğru yola çıkıyoruz. Mtkvari nehrini takip ederek Meidani’ye ulaşıyoruz. Teleferikle şehri kuşbakışı inceleme fırsatı bularak Qartuli Deda(Gürcü Anası) heykeline ulaşıyoruz. Buradan Narikala tepesini gezerek Eski tiflise iniyoruz. İlk durağımız Sülfür hamamları oluyor ve daha sonrasında Eski Tiflis’in merkezinde şehirle tanışıyoruz. M.Ö. 12 yy’a kadar dayanan eski bir Gürcü tarihinden bugüne kalanları rehberimizden dinliyoruz. Narikala kalesinin aşağısında Metekhi kilisesini, şehrin kurucusu kral Vakhtang Gorgasali’nin heykelini  gördükten sonra barlar ve kafeler sokağı olarak bilinen Sheridan içerisinden turistik bir cadde olan Leselidze caddesine çıkıyoruz. Leselidze caddesinden yürüyerek St.George’un altın heykelinin bulunduğu Özgürlük meydanınına (Tavisuplebis – eski Lenin meydanı) çıkıyoruz. Buradan otobüsümüze binerek Tiflis’i güzel bir manzaradan seyretmek için kutsal dağ ismi verilen “Mtatsminda” tepesine Füniküler ile çıkıyoruz. Mtatsminda Milli Parkı’nda ilginç modern mimariye sahip yapıların ve ormanlık alanın içerisinde gezerek fotoğrafları çekeceğimiz noktaya geliyoruz. Burada şehri ikiye ayıran Mtkhvari nehrini ve şehri detaylı olarak görüyor rehberimizin bölgeyle ilgili detaylı anlatımını dinliyoruz. Daha sonrasında otobüsümüzle merkeze inerek Rustaveli caddesini geziyoruz. Gürcistan Parlemento binasını görüyoruz. Sovyet döneminden kalma posta binası, opera binasını, Filarmoni’yi görerek sonrasında Avlabari yakınlarında bulunan ve Ortadoğu’daki en büyük dini yapı olan St.Trinity (Sameba) Katedrali’ne gidiyoruz. Büyüleyici bir katedral olan Sameba Katedrali’nin içine giriyoruz ve Genelde içeride yapılan Ortodoks ayinini izliyoruz. Daha sonrasında şehrin diğer tarafından güzel bir manzaraya sahip bu tepede fotoğraflarımızla ölümsüzleştiriyoruz. Sameba Katedrali ziyaretimiz bittikten sonra Tiflis’te bulunan otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğimiz geleneksel Gürcü lezzetlerini tadacağımız Gürcü restoranında.

 

3.GÜN: TİFLİS-KAHETİ-BODBE MANASTIRI-SİGNAGİ-ALAZANİ VADİSİ-TELAVİ

Gürcistan’ın doğu kesiminde bulunan, Gürcistan’ın en önemli şarap bölgesi Kaheti bölgesine hareket ediyoruz. Gürcistan’ın önemli manastır merkezlerinden olan ve Gürcistan’da Hristiyanlık dinini yayan Azize Nino’nun mezarının da bulunduğu Bodbe Manastırı’nı (Tsmında Nınos Monastery)  gezdikten sonra, 1975 yılında devlet tarafından koruma altına alınmış, restore edilen sokakları, şarapcılığı ve halıcılığı ile ün yapmış olan sevgililer şehri Signagi’ye gidiyoruz. Deniz seviyesinden 790 metre yükseklikte yer alan,  Alazani vadisi ve büyük Kafkas dağlarına hâkim olan şehir gezimizde Pheasant’s Tears şarap evinde; şarap mahzeni, John Henry Wurdeman V resim sergisi, halı ve kilim odaları gezileri sonrası öğle yemeğimizi yöresel restoranda aldıktan sonra Sinagi’de gezimize devam ediyoruz. Gürcistan’da tek 24 saat açık nikâh salonu ile zaman kısıtlaması olmadan evlenebileceğiniz nikah dairesi, Etnografya ve Arkeoloji Müzesi, Kale surları, St. George Kilisesi göreceğimiz yerlerden sadece bazıları… Gezilerimiz sonrası akşam yemeği ve Telavi’de bulunan otelimizde konaklama.

 

4.GÜN: KVARELİ-İLİA GÖLÜ-BORJOMİ

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası Gürcü yazar ve şair olan İlia Chavchavadze’nin doğduğu ev, el yazmaları ve resimlerinin bulunduğu sergi salonu, şarap mahzenlerini göreceğimiz  İlia Chavchavadze Müzesi gezisi sonrası Para Bankasını geziyoruz. Burada geçmişten günümüze Gürcistan paralarını görme şansımız olacak ardından öğle yemeğimizi almak üzere İlia Gölüne hakim bir yerde yer alan restauranta gidiyoruz. Yemek sonrası göl etrafında yapacağımız kısa bir yürüyüş sonrası Borjomi’ye hareket ediyoruz Otele yerleşme ve Akşam yemeği

 

5.GÜN: BORJOMİ-TSKALTUBO-KUTAİSİ-SATAPLİA -PROMETHEUS MAĞARASI

Sabah alacak olduğumuz kahvaltı sonrasında Borjomi Kalesi, Water Park ve Central park gezilerimizin ardından Sovyetlerden kalma teleferikle zirveye çıkıyoruz manzarayı fotoğrafladıktan sonra Tskaltubo’ya doğru yola çıkıyoruz. Kutaisi kentine doğru hareket ediyoruz. Son dönem arkeolojik kazıları bizlere bu şehrin çok eski bir tarihi olduğunu (M.Ö. 975-1122) gösteriyor. 15.yy da ise Gürcü İmereti krallığının başkenti haline geliyor. Tskaltubo’ya hareket ediyoruz Kutaisi şehir merkezine yakın bir mevkiide bulunan ve son arkeolojik kazılarla dünya bilim çevrelerinin dikkatini toplayan Sataplia mağarasında “dinozor” kalıntılarını ve ayakizlerini yakından inceleme fırsatı yakalıyoruz. Ardından  Prometheus Mağarasına geziyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği otelimizde

 

6.GÜN: ABHAZYA ÖZERK CUMHURİYETİ-ZUGDİDİ-BATUM

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltımızın ardından  Abhazya Özerk Cumhuriyeti yakınlarındaki Zugdidi bölgesine hareket ediyoruz. Zugdidi’de görkemli ilgi çekici bir mimariye sahip eski Dadiani sarayını görüyoruz. Sarayı gezdikten sonra Gürcistan’daki en büyük liman kenti olan Poti şehrini panoramik olarak görüp  Nehirlerin üzerinden ormanların içerisinden geçerek Acara Özerk bölgesine giriş yapıyoruz. Yolumuzun üzerinde tatil beldelerini görerek  Batum şehrini panoramik olarak izleyebileceğimiz seyir tepesine çıkabilmek amacı ile 2586 metre uzunluğunda olan Batum Teleferik hattına biniyoruz (Argo Cable Car Batumi). Teleferik sonrasında Avrupa meydanıyla ziyaretlerimize başlıyoruz. Medea heykeli, St. Pierre kilisesi, Eski Sovyet posta binasını gördükten sonra Tiyatro meydanına ilerliyoruz. Tiyatro meydanında Yunan mitolojisi deniz tanrısı Poseidon heykeli, Drama Tiyatrosunu görüyoruz. Fotoğraflarımızı çektikten sonra Eski Batum bulvarına gidiyoruz. Batum bulvarında bu özel peyzaj düzenlemelerinin fotoğraflarını çekip deniz kenarında serbest zaman veriyoruz. Akşam yemeği sonrasında Konaklamamız Batum’daki otelimizde gerçekleştiriyoruz.

 

7.GÜN: BATUM BOTANİK PARKI-SARP SINIR KAPISI-FIRTINA VADİSİ-AYDER-TRABZON

Kahvaltımızın ardından Makhindjauri bölgesinde Batum Botanik Bahçesine varıyoruz. Rus botanikçi Krasnov tarafından kurulan dünyanın 2.büyük botanik bahçesini rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Doğasıyla büyüleyici bu "YEŞİL BURUN" gezdikten sonra Sarp sınır Kapısına hareket. Gerekli çıkış işlemleri ardından Hopa’ya varış. Arhavi, Fındıklı Ardeşen güzergâhından WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından Avrupa’da acil korunması gereken 100 ormandan biri olarak ilan edilmiş olan Fırtına Vadisine giriş. Yöreye has taş kemer köprülerin en güzel örneği olan Timisvat Taş Kemer Köprüsü’nün görülmesi ve fotoğraf çekimi. Fırtına Deresi kenarında bulunan tesisimizde yöresel öğle yemeği sonrası Ayder’e hareket. Kaçkar Dağları eteğinde denizden 1350 m yükseklikte bulunan meşhur Ayder Yaylasına varış. Gelintülü Şelalesi, Ayder Şelalesi, Kalegon’un (Galegon) görülmesi ve keyifli bir yürüyüş sonrası Rize’ye doğru yola çıkıyoruz. Rize’ye özgü Rize Bezi (Feretiko) dokuma atölyelerinin görülmesi ve alışveriş için verilecek serbest zaman sonrası Trabzon Havalimanına transfer, Pegasus Havayollarının PC2819 sefer sayılı uçuşu ile 20.45 de İstanbul’a uçuş. Saat 22.35’de varış ve turumuzun sonu. 

Bir Başka Kafkas macerasında görüşmek dileğiyle vedalaşıyoruz...

 

 

 

Gümrük Geçişleri Hakkında

*Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında nüfus cüzdanlarıyla seyahat etmelerini sağlayan düzenlemenin 10 Aralık 2011’de yürürlüğe girmesiyle vatandaşlarımız, Gürcistan’a, her girişte 90 günü aşmayan seyahatleri için vizesiz ve “nüfus cüzdanı” veya geçerli pasaportlarıyla seyahat edebilirler. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır. 

* Yeni Kimlik için başvuru yapmış olan vatandaşlarımız eski kimlik kartları ile yurtdışına çıkış yapamamaktadırlar

*T.C Kimliklerinin soğuk damgasının çok belirgin şekilde görülüyor olması, yırtık, deforme ve 10 yıldan eski kimliklerin turdan önce değiştirilmesi gerekmektedir.

 *Nüfus cüzdanlarıyla Gürcistan’a gitmek üzere ülkemizden çıkacak vatandaşlarımıza çıkış işlemlerini gerçekleştiren görevlilerce “Giriş-Çıkış Formu” verilmektedir. Vatandaşlarımızın bu belgeyi Gürcistan’da kaldıkları süre boyunca yanlarında taşımaları ve ülkemize geri girişlerinde nüfus cüzdanlarıyla birlikte hudut görevlilerine ibraz etmeleri zorunludur.

*Ailesi ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin BATUM' a geçişleri için NOTER den onaylı MUVAFAKATNAME almaları gerekmektedir.

*Herhangi bir sebeple Gürcistan’da 90 günden fazla kalmak isteyen ve oturma izni müracaatında bulunacak olan vatandaşlarımızın Gürcistan’a girişlerinde pasaport kullanmaları gerekmektedir.

*İki ülke vatandaşlarının nüfus cüzdanlarıyla seyahatleri yalnızca Türkiye ve Gürcistan arasında mümkündür. Üçüncü ülkelere seyahatler için pasaport gerekecektir.

*Nüfus cüzdanıyla Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük vatandaşlarımız, mevzuatımız uyarınca anne ve babalarının birlikte nezaretinde veya yanlarında bulunmayan anne ve babasının yazılı resmi muvafakatini ibraz etmek suretiyle ülkemizden çıkış işlemi yapabileceklerdir.

*Sadece nüfus cüzdanıyla seyahat eden vatandaşlarımızın nüfus cüzdanlarını kaybetmeleri olasılığına binaen, Tiflis Büyükelçiliğimizde veya Batum Başkonsolosluğumuzda ülkemize geçişlerini teminen geçici pasaport müracaatlarında bulunabilmeleri için yanlarında fotoğraflı bir başka belgeyi daha (ehliyet, öğrenci kimliği v.s.) bulundurmaları önem arzetmektedir.

*Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın pasaportlarında, Abhazya’ya ve Güney Osetya’ya deniz yoluyla ve/veya başka ülkeler üzerinden seyahat ettiklerini gösteren damga veya mühür bulunduğu takdirde Gürcistan’da para cezasına çarptırılmaları sözkonusu olabilecektir.

*Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın yanlarında 30.000 Lari veya üzerindeki bir meblağa tekabül eden Türk Lirası/döviz bulundurmaları halinde, Gürcistan gümrük memurlarına önceden sözlü veya yazılı olarak paralarını beyan etmeleri önem taşımaktadır.