BAŞTANBAŞA KARADENİZ TURU

Tüm Fotograflar ve Videolar için Tıklayın.

BAŞTANBAŞA KARADENİZ TURU

, Ankara Çıkışlı
  • Ana Kategori :
    Türkiye
  • Alt Kategori :
    Batum Turları, Karadeniz Bölgesi, Karadeniz Turları, Karadeniz Yayla Turları, Yurtdışı Turları, Yurtiçi Turları
  • Süre :
    7 Gün
0 dan başlayan fiyatlarla

Tur Seçenekleri

BAŞTANBAŞA KARADENİZ TURU Kalkış: Ankara Tur Tarihi : Süre : 7 Gün
Talep Gönder

Fiyata Dahil Olanlar

* Özel tur araçları ile seyahat
* İlk gün araç içi sandviç ikramı
* Gezi boyunca araç içi ikramlar
* 6 gece TAM PANSİYON konaklama 6 kahvaltı, 6 öğle ve 6 akşam yemeği
* Ordu Boztepe Teleferik ile çıkış
* Zilkale - Palovit Şelalesi minibüs ile ulaşım
* Lustra – Garastel Yaylaları Minibüs ile ulaşım
* Borçka - Karagöl Minibüs ile ulaşım
* Profesyonel rehberlik hizmeti 
* Yurtiçi Zorunlu Seyahat & Sağlık Sigorta Paketi
 

Fiyata Dahil Olmayanlar

* Son gün öğle yemeği
* Batum’a gidişte Yurt Dışı çıkış harcı 
* Öğle yemeklerinde belirtilenlerin dışındaki tüm alkollü ve alkolsüz içecekler
* Otel ve restoranlardaki kişisel harcamalar.
* Tüm Müze ve ören yeri girişleri
* Sümela Manastırı minibüs ücreti

Tur Programı

BAŞTANBAŞA KARADENİZ TURU

 

 

1.GÜN PAZAR: ANKARA – AMASYA – SAMSUN 

Sabah saat 07.30’da Tunus Cad. No.14’te buluşma, yolda mola ve ikramlarla zevkli bir yolculukla ve Amasya’ya hareket. Varışta öncelikle, 22 Haziran 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile birlikte Cumhuriyet'in ilk yazılı belgesi olan Amasya Tamimini kaleme aldığı, 12 Haziran 1919 tarihinde Ulu Önder ve silah arkadaşlarının Amasya’ya geliş anı ve Amasya ileri gelenlerince karşılanmalarının 12 Balmumu heykelle canlandırıldığı Saraydüzü Kışla Binası, Millî Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi’ni geziyoruz. Ardından Amasya Grand Pasha Restoran ‘da alacağımız öğle yemeği (Toyga Çorbası, Et Kavurma, Ortaya Bakla Dolma, Salata, Meyve, Su, Çay) sonrası yapacağımız tur esnasında  Ferhat Su Kanalı, Harşena Dağı eteklerinde Yeşilırmak kıyısı boyunca, inci gerdanlık gibi dizili Yalı Boyu Evleri, Harşena Dağı (Amasya Kalesi) Kral Kaya mezarları (panoramik) görüldükten sonra örnek bir Amasya Yalı boyu Evi olan Hazeranlar Konağı, 11 ayrı medeniyete ait arkeolojik, etnografik, sikke, mühür, el yazması Hitit Dönemi Fırtına Tanrısı Teşup Heykeli ve İlhanlı dönemi mumyaları ile öne çıkan yaklaşık yirmi dört bin civarında eseri ile bölgenin en modern ve en zengin müzesi Amasya Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, II. Beyazıt Camii ve Külliyesi görüldükten sonra Samsun’a hareket varışta otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme Otelimizde.

2. GÜN PAZARTESİ: SAMSUN – ORDU – GİRESUN – TİREBOLU – GÖRELE – AKÇAABAT - TRABZON

 

Kahvaltı sonrası sahil şeridi takip edilerek Ordu’ya hareket. Varışta denizden 460m yükseklikteki Ordu şehrini panoramik olarak seyredeceğimiz Ordu Boztepe’ye Teleferik ile çıkıp Ordu şehri’ni panoramik olarak gördükten sonra Giresun’a hareket ediyoruz. Varışta çıkacağımız Giresun Kalesi’nden panoramik olarak Giresun Adası, Zeytinlik Mahallesi ve Gedikkaya’yı fotoğraflayıp Topal Osman Ağa Anıt mezarı’nı ziyaret ettikten sonra sahil yolu ile Akçaabat’a varış. Öğle yemeğimiz Nihat Usta’da (Akcaabat Köfte-Piyaz-Ayran-Tatlı) olacak. Trabzon’a hareket ve varışta Kommenos Kralı I.Manuel tarafından 1250-1260 yılları arasında yaptırılan geç Bizans kiliselerinin en güzel örneklerinden biri olan Ayasofya Camii (Kilisesi)  müzesinin gezilmesi ardından Trabzon yöresine has gümüş Kazaziye ve telkari işlerinin yapımı ile bilgileneceğimiz ve en güzel örneklerini göreceğimiz gümüş atölyesinde alışveriş için serbest zaman ardından aracımız ile yapacağımız tur esnasında panoramik olarak Trabzon Kalesi (Aşağı, Orta ve Yukarı Hisar), Zağnos Paşa Köprüsü ve Vadisi, Gülbahar Hatun Camii ve Türbesi görülecektir. Daha sonra Boztepe manzarası eşliğinde Ulu Önder Atatürk’ ün Trabzon ziyaretinde konuk olduğu Trabzon’a hakim Soğuksu sırtlarında, çam ormanları içinde yer alan 18-19. yy Avrupa mimarisinin güzel bir örneği olan Trabzonlu Rum Armatör ve iş adamı Kostantin Kabayanidis tarafından 1890-1902 yılında yazlık ev olarak yaptırılan Atatürk Köşkü gezilecektir. Trabzon merkezdeki Otelimize yerleşme, akşam yemeği ve geceleme Otelimizde.

3. GÜN SALI: TRABZON – SÜRMENE – RİZE - FIRTINA VADİSİ - ÇİNCİVA KÖYÜ – ZİLKALE - PALOVİT ŞELALE - AYDER YAYLA

Kahvaltı sonrası Trabzon, Araklı güzergâhından Sürmene’ye ulaşıyoruz. Meşhur Sürmene bıçaklarının satıldığı Kumbasar bıçak fabrikası teşhir noktasında Sürmene bıçakları hakkında bilgi alıp dileyenler için alışveriş imkanı olacak. Daha sonra Rize’ye doğru yola çıkıyoruz. Rize’ye özgü Rize Bezi (Feretiko) dokuma atölyelerinin görülmesi ve alışveriş için verilecek serbest zaman sonrası Çamlıhemşin’e hareket. Rize, Pazar, Ardeşen güzergâhından WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından Avrupa’da acil korunması gereken 100 ormandan biri olarak ilan edilmiş olan Fırtına Vadisi’ne girip yöreye has taş kemer köprülerin en güzel örneği olan Timisvat Taş Kemer Köprüsü’nü fotoğrafladıktan sonra Fırtına Deresi üzerinde bulunan Osmanlı alabalık tesislerinde öğle yemeği alınacaktır(Alabalık, Mısır ekmeği, Salata, Muhlama, Laz Böreği, Çay) Yemek sonrası bizi bekleyen minibüslerle Fırtına Vadisinin iç kısımlarını takip ederek 17-18 yy yöre ahşap ev mimarisinin en güzel örneklerini göreceğimiz Çamlıhemşin Konaklar Mahallesi’nin panoramik olarak görülmesi ve Fırtına Vadisi ve deresini takip ederek, dizilere ev sahipliği yapan Çinçiva (Şenyuva Köyü)’nü görüyoruz. Serbest zaman ve fotoğraf çekimi ardından denizden 750 metre, Fırtına deresinden 100m yükseklikte Fırtına Vadisine hâkim bir tepenin üzerinde bulunan; yol ve vadiden geçen kervanların güvenliği amacıyla Kommenos dönemine ait Karakol Kale olarak inşaa edilen muhteşem Zilkale’yi görüp fotoğrafladıktan sonra Fırtına Deresi’nin önemli kollarından Palovit Deresi üzerinde 27 m. yükseklikten akan Palovit Şelalesi’nde kısa bir fotoğraf molası verip Çamlıhemşin’e geri döneceğiz. Otobüsümüz ile buluşma ve Ayder’e hareket. Kaçkar Dağları eteğinde denizden 1350 m yükseklikte bulunan meşhur Ayder Yaylası’na varış. Gelintülü Şelalesi, Ayder Şelalesi, Kalegon(Galegon)’un görülmesi ve keyifli bir yürüyüş ile Yayladaki otelimize yerleşme. Kaplıcaya girmek, yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme. 

4. GÜN ÇARŞAMBA: AYDER - SARP SINIR KAPISI – BATUM – HOPA – BORÇKA - KARAGÖL – ARTVİN (HOPA)

Kahvaltı sonrası Sarp Sınır Kapısı’na Hareket. Gerekli gümrük işlemleri sonrası Ganio, Ahalsopeli, Çoruh Nehri ve Köprüsü görülerek 14 Km’lik bir yolculukla varacağımız Batum’da  Orta Cami, Türk Mahallesi, Avrupa Meydanı, Piazza Meydanı, Alfabe Kulesi, Ali Nino Heykeli, Parlemonta Binası ve Başkanlık Sarayı panoramik olarak görüldükten sonra Batum Bulvarı’nda dinlenme ve serbest zaman sonrası Öğle yemeğimizi Riviera Restoranda alacağız(Gürcü Mutfağından örnekler). Öğleden sonra Sarp Sınır Kapısına hareket edip gerekli gümrük işlemleri ardından Hopa’ya gidiyor ardından Çoruh Nehri’ni takip ederek Borçka’ya ulaşıyoruz. Borçka’dan bineceğimiz minibüslerle Karçal Dağı eteklerindeki gizli cennet Borçka Karagöl'e varış. Göl etrafında yürüyüş ve fotoğraf çekimi sonrası Artvin’e hareket edip Ülkemizin en büyük Atatürk heykelini göreceğimiz Artvin’de panoramik tur sonrası Otele yerleşme, akşam yemeği ve geceleme.
* Konaklama bazı tarihlerde Hopa’da olacaktır.

5. GÜN PERŞEMBE: ARTVİN – FINDIKLI- ÇAĞLAYANKÖY – UZUNGÖL – LUSTRA- GARASTEL YAYLALARI - SÜMELA MANASTIRI – HAMSİKÖY – ZİGANA - GÜMÜŞHANE

Kahvaltı sonrası Fındıklı Çağlayanköy’e hareket. Yöre ev mimarisin ve Ahşap Nayla’ların (Serender) en güzel örnekleri ile Organik tarım yapılan; Çay, Fındık ve Kivi’yi yakından görerek tanıyacağımız Çağlayanköy gezisi ardından Of- Çaykara üzerinden Uzungöl’e (Şerah) gidiyoruz. Uzungöl; denizden 1090 metre yükseklikte bulunan çam ormanları ile çevrili Haldizen Deresi’nin önünün bir heyelan sonucu kapanmasıyla oluşmuştur. Yol üzerinde Yöre ahşap köprü mimarisinin en güzel örneği olan Kiremitli Köprü (Hapşiyaş) görülerek Uzungöl’e varıyoruz. Burada İnan Kardeşler’de alacağımız Öğle yemeği (Çorba, kuru fasülye veya Alabalık, salata, tatlı) ardından bizi bekleyen minibüslerle Kuşbakışı Uzungöl’ü göreceğimiz Lustra, Garastel Yayla’larında muhteşem manzaralar eşliğinde fotoğraf çekip yayla evlerini yakından göreceğiz. Yapacağımız yürüyüşlerle doğanın güzelliği ile büyüleneceksiniz. Uzungöl’e dönüşte Göl çevresinde yürüyüş ve fotoğraf çekimi ile yöresel ürünlerin ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkânlarda alışveriş için serbest zaman verildikten sonra belirlenecek saatte toplanma. Altındere Milli Parkı içinde bulunan Sümela Manastırı’nın gezilmesi (Arzu eden misafirlerimiz Manastıra minibüslerle çıkabilirler ekstra) sırasında Ana kaya kilise, Keşiş Odaları, Mutfak, Ayazma görülecek ve sonrasında aracımızla Hamsiköy’e hareket edilecektir. Sütlacı ile ünlü Hamsiköy’de yapacağımız keyifli bir yürüyüşle enfes manzarayı fotoğrafladıktan sonra Otelimize hareket ediyoruz. Odalara yerleşme Akşam yemeği ve geceleme.
** Konaklama bazı tarihlerde Gümüşhane’de olacaktır.

6. GÜN CUMA: ZİGANA – GÜMÜŞHANE- KARACA MAĞARASI- HARŞIT VADİSİ- GİRESUN – ORDU- SAMSUN

Kahvaltı sonrası Gümüşhane ili Torul ilçesi Cebeli Köyü sınırları içinde kalan denizden 1550 m yükseklikteki Karaca Mağarası’na gidiş. Oluşum zenginliği yönünden dünya sıralamasında ikinci, Türkiye sıralamasında ilk sırada yer alan doğa harikası Karaca Mağarası gezisi sonrası yöreye Has pestil ve köme alışverişi ardından Giresun’a hareket ediyoruz. Torul, Harşıt, Doğankent güzergâhından Harşit Vadisini geçerek Tirebolu’da Çayın bahçeden bardağa kadar olan yolculuğunu öğreneceğimiz meşhur Tirebolu 42 Çay Fabrikasını geziyoruz.  Çay ve Fındık tanıtımlarından sonra ikram edilen çaylarımızı yudumluyor kısa bir alışveriş molası veriyoruz. Öğle yemeğimizi Ayvasıl Liman Restoran’da alıyoruz. (Meşhur Karadeniz Pidesi, Salata, Meşrubat, Meyve) Kıyı şeridi takip edilerek varacağımız Samsun’da Mustafa Kemal Atatürk ile 18 arkadaşını Samsun’ a getiren Millî Mücadele ve Kurtuluş Parkı içerisinde bulunan Bandırma Vapuru, 7’li heykel grubu, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Rölyefleri’nin görülmesi sonrası Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Temsili olarak Samsun’a ayak bastıkları nokta olan Tütün İskelesi ve Kurtuluş Yolu’nu görüyoruz. Samsun ile özdeşleşen Atatürk Parkı içinde bulunan ve 1928 yılında Avusturyalı ünlü heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından Viyana’da yapımına başlanan ve 29 Ekim 1931 tarihinde açılışı yapılan Onur Anıtı (Atatürk Anıtı) görülecektir. Samsun’daki Otelimize yerleşme akşam yemeği ve geceleme.

7. GÜN CUMARTESİ: SAMSUN – BAFRA – ALAÇAM – GERZE - SİNOP – BOYABAT – TAŞKÖPRÜ – HANÖNÜ - KASTAMONU – ILGAZ – ÇANKIRI - ANKARA


Kahvaltı sonrası Bafra, Alaçam, Gerze güzergâhından Sinop’a varış. Türkiye’nin tek Fiyordu olan Hamsilos Fiyordu ve Akliman görüldükten sonra Sinop şehir merkezine gidiyoruz. Yapacağımız tur esnasında Sinop Cezaevi, Sinop Kalesi burçlarından Sinop seyri ve fotoğraf çekimi sonrası Sinop’a has maket tekne ve kotra lardan alışveriş yapma imkanı olacak. Sinop’ta verilecek serbest öğle yemeği ardından Boyabat, Hanönü, Taşköprü güzergâhından Kastamonu’ya varış. Evliyalar kenti aynı zamanda Atatürk’ün Şapka devrimi’ni gerçekleştirdiği Kastamonu’da Nasrullah Camii, Münire Medresesi El Sanatları Merkezi, Şerife Bacı Anıtı görüldükten sonra Ankara’ya hareket edilecektir. Ilgaz, Çankırı güzergâhı takip edilerek akşam Ankara’ya varışta başka gezilerimizde buluşmak dileğiyle vedalaşma…