RENKLERİN DANSI KARADENİZ TURU

Tüm Fotograflar ve Videolar için Tıklayın.

RENKLERİN DANSI KARADENİZ TURU

, Ankara Çıkışlı
  • Ana Kategori :
    Türkiye
  • Alt Kategori :
    Batum Turları, Karadeniz Turları, Kurban Bayramı Turları, Ramazan Bayramı Turları, Yurtiçi Turları
  • Süre :
    5 Gün
0 dan başlayan fiyatlarla

Tur Seçenekleri

RENKLERİN DANSI KARADENİZ TURU Kalkış: Ankara Tur Tarihi : Süre : 5 Gün
Talep Gönder

Fiyata Dahil Olanlar

* Özel tur araçları ile seyahat

 

*Araç içi ikramlar
 

* 4 gece YARIM PANSİYON konaklama (4 kahvaltı ve  4 akşam yemeği)

 

* İlk gün Trabzon Kahvaltı

 

* Palovit Şelalesi-Zilkale minibüs transferi
 

* Profesyonel rehberlik hizmeti
 

* Yurtiçi Zorunlu Seyahat & Sağlık Sigorta Paketi

* Lustra- Garastel Yayla Transferleri

Fiyata Dahil Olmayanlar

* Tüm öğle yemekleri ve son gün akşam yemeği

* Otel ekstraları ve belirtilenlerin dışındaki tüm Alkollü ve Alkolsüz içecekler

* Ordu Teleferik ücreti

* Tüm Müze ve ören yeri girişleri

* Sümela Manastırı Minibüs ücreti

Tur Programı

RENKLERİN DANSI KARADENİZ

 

1. GÜN : ANKARA –SAMSUN-ORDU-GİRESUN-TRABZON

Akşam saat 21.30’da Tunus Cad. No.14’ te buluşma ve Trabzon’a hareket. Yolda mola ve ikramlarla Çorum, Samsun, Ordu, Giresun güzergâhı takip edilecektir.

2. GÜN : TRABZON-UZUNGÖL – LUSTRA - GARASTEL YAYLARI - ÇAYELİ

Sabah saatlerinde varışta alınacak kahvaltı sonrası Trabzon şehir turumuza başlıyoruz. Kommenos Kralı I.Manuel tarafından 1250-1260 yılları arasında yaptırılan geç Bizanskiliselerinin en güzel örneklerinden biri olan Ayasofya Camii(Kilisesi)  müzesi’nin gezilmesi sonrası Trabzon yöresine has gümüş Kazaziye ve telkâri işlerinin yapımı ile bilgileneceğimiz ve en güzel örneklerini göreceğimiz gümüş mağazasında alışveriş sonrası aracımız ile yapacağımız Trabzon Şehir turu esnasında panoramik olarak göreceğimiz Trabzon Kalesi (Aşağı, Orta ve Yukarı Hisar), Zağnos Paşa Köprüsü ve Vadisi, Gülbahar Hatun Camii ve Türbesi, Boztepe manzarası eşliğinde Ulu Önder Atatürk’ ün Trabzon ziyaretinde konuk olduğu Trabzon’a hakim Soğuksu sırtlarında, çam ormanları içinde yer alan 18-19. yy Avrupa mimarisinin güzel bir örneği olan Trabzonlu Rum Armatör ve iş adamı Kostantin Kabayanidis tarafından 1890-1902 yılında yazlık ev olarak yaptırılan Atatürk Köşkü’nü gezip Of, Çaykara güzergâhından denizden 1090 metre yükseklikte bulunan çam ormanları ile çevrili Haldizen Deresi’nin önünün bir heyelan sonucu kapanmasıyla oluşan Uzungöl’e (Şerah)varıyoruz. Yol üzerinde yöre ahşap köprü mimarisinin en güzel örneği olan Kiremitli Köprü (Hapşiyaş)’ı fotoğraflıyoruz. Uzungöl’de bizi bekleyen minibüslerle Kuşbakışı Uzungöl’ü göreceğimiz Lustra, Garastel Yayla’larında muhteşem manzaralar eşliğinde fotoğraf çekip yayla evlerini yakından göreceğiz. Yapacağımız yürüyüşlerle doğanın güzelliği ile büyüleneceksiniz. Uzungöl’e dönüşte Göl çevresinde yürüyüş ve fotoğraf çekimi ile yöresel ürünlerin ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkânlarda alışveriş için serbest zaman verildikten sonra belirlenecek saatte toplanma. Çayeli’nde bulunan otelimize hareket. Odalara yerleşme akşam yemeği ve geceleme.

3. GÜN : ÇAYELİ – SARP SINIR KAPISI – BATUM – FINDIKLI - ÇAĞLAYANKÖY - FIRTINA VADİSİ

Kahvaltı sonrası Sarp Sınır Kapısı’na Hareket. Gerekli gümrük işlemleri sonrası Ganio, Ahalsopeli, Çoruh Nehri ve Köprüsü görülerek 14 Km’lik bir yolculukla varacağımız Batum’da  Orta Cami, Türk Mahallesi, Avrupa Meydanı, Piazza Meydanı, Alfabe Kulesi, Ali Nino Heykeli, Parlemonta Binası ve Başkanlık Sarayı panoramik olarak görüldükten sonra Batum Bulvarı’nda dinlenme ve serbest zaman sonrası Sarp Sınır Kapısına dönüş. Gerekli gümrük işlemleri ardından Fındıklı Çağlayanköy’e hareket. Yöre ev mimarisin ve Ahşap Nayla’ların (Serender) en güzel örnekleri ile Organik tarım yapılan Çay, Fındık ve Kivi’yi yakından görerek tanıyacağımız Çağlayan köy gezisi ardından WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından Avrupa’da acil korunması gereken 100 ormandan biri olarak ilan edilmiş olan Fırtına Vadisi’ne giriyor ve yöreye has taş kemer köprülerin en güzel örneği olan Timisvat Taş Kemer Köprüsü’nde fotoğraf çekimi ardından otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.

4. GÜN : ÇAMLIHEMŞİN - TAR DERESİ - AYDER YAYLASI - FIRTINA VADİSİ – ŞENYUVA - ZİLKALE - PALOVİT ŞELALESİ - TAR DERESİ - BULUT ŞELALESİ – RİZE – SÜRMENE – TRABZON

Kahvaltı sonrası doğa ile bütünleşeceğiniz muhteşem manzaralar eşliğinde Çamlıhemşin’e doğru yol alıp burada Kaplıca Köyü Tolikço Mahallesi sınırları içinde kalan yaklaşık 2 km’lik patika yolda doğa içinde yapacağımız keyifli bir yürüyüş ile 250 m yükseklikten üç kademeli olarak dökülen Tar deresi Bulut Şelalesi’ni görüp fotoğraflıyoruz. 1350 m yükseklikteki Ayder Yaylası’na varışımızda Gelintülü Şelalesi, Ayder Şelalesi, Kalegon (Galegon)’un keyifli bir yürüyüş ile görülmesi sonrası Çamlıhemşin’e hareket. Bizi bekleyen minibüslerle Fırtına Vadisi’nin iç kısımlarında 17-18 yy. yöre ahşap ev mimarisinin en güzel örneklerini göreceğimiz Çamlıhemşin Konaklar Mahallesini fotoğraflayıp Fırtına Vadisi ve deresini takip ederek dizilere konu olmuş Çinçiva (Şenyuva Köyü) ve Çinçiva (Şenyuva Köprüsü) görüldükten sonra denizden 750 metre, Fırtına deresinden 100m yükseklikte Fırtına Vadisine hâkim bir tepenin üzerinde bulunan; yol ve vadiden geçen kervanların güvenliği amacıyla Kommenos dönemine ait Karakol Kale olarak inşaa edilen muhteşem Zilkale’yi görüp fotoğrafladıktan sonra Fırtına Deresi’nin önemli kollarından Palovit Deresi üzerinde 27 m. yükseklikten akan Palovit Şelalesi’nde kısa bir fotoğraf molası verip Çamlıhemşin’e geri döneceğiz.  Fırtına deresi kenarında alacağımız öğle yemeği sonrası. Rize’ye doğru yola çıkıyoruz. Rize’ye özgü Rize Bezi (Feretiko) dokuma atölyelerinin görülmesi ve alışveriş için verilecek serbest zaman sonrası Sürmene’ye hareket. Meşhur Sürmene bıçaklarının satıldığı Kumbasar bıçak fabrikası teşhir noktasında Sürmene bıçakları hakkında bilgi alıyoruz ve arzu eden misafirlerimiz alışveriş yapabiliyor. Çayın Bahçeden bardağa kadar olan yolculuğunu öğreneceğimiz Çay Fabrikasını gezmeye başlıyoruz. Çay tanıtımlarından sonra ikram edilen çaylarımızı yudumluyor kısa bir alışveriş molası veriyoruz. Trabzon’a hareket ve varışta Otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme Otelimizde.

5. GÜN : TRABZON- SÜMELA MANASTIRI – HAMSİKÖY – ZİGANA - KARACA MAĞARASI-HARŞIT VADİSİ - GİRESUN

Kahvaltı sonrası Trabzon’un Maçka İlçesi Altındere Milli Parkı içinde deniz seviyesinden 1150 metre yükseklikte bulunan Sümela Manastırı’na gidiş (Arzu eden konuklarımız Ekstra minibüslerle çıkabilir). Bu gezimiz esnasında Keşiş Odaları, Mutfak, Ayazma, Ana Kaya Kilise görülecektir. Daha sonra sütlacı ile ünlü Hamsiköy’de yapacağımız keyifli bir yürüyüşle enfes manzarayı fotoğrafladıktan sonra Doğu Karadeniz Bölgesi’ni Doğu Anadolu’ya bağlayan önemli geçitlerden biri olan Zigana Dağı ve Tüneli’n görecek ve dağda alacağımız öğle yemeği ardından Gümüşhane ili Torul ilçesi Cebeli Köyü sınırları içinde kalan, denizden 1550 m yükseklikteki Karaca Mağarası’na gideceğiz. Oluşum zenginliği yönünden dünya sıralamasında ikinci, Türkiye sıralamasında ilk sırada yer alan doğa harikası Karaca Mağarası gezisi sonrası yöreye Has pestil ve köme alışverişi ardından Torul, Harşit, Doğankent güzergâhından Harşit Vadisi’ni geçerek Giresun’a varıyoruz. Giresun Kalesi’nden panoramik olarak Giresun Adası, Zeytinlik Mahallesi ve Gedikkaya’nın fotoğraflayıp Topal Osman Ağa Anıt mezarını ziyaret ettikten sonra aracımızla yapacağımız panoramik Giresun şehir turu ardından Giresun’da bulunan otelimize yerleşme akşam yemeği ve geceleme.

6. GÜN : GİRESUN – ORDU – PERŞEMBE – BOLAMAN - YASON BURNU – TERME - SAMSUN –ÇORUM - ANKARA

Kahvaltı sonrası Ordu’ya ediyor ve denizden 460 m yükseklikteki Ordu şehrini panoramik olarak seyredeceğimiz Boztepe’ye Teleferik ile çıkıyoruz. Daha sonra Perşembe, Yalıköy, Bolaman güzergâhını izleyerek 26 Km’lik bir yolculuk ile panoramik Karadeniz seyri ile efsanevi Argonot’lu Savaşçıların karaya çıktığı nokta olan Yason Burnu ve Kilisesi’ni görüyoruz. Terme’de serbest öğle yemeği (Meşhur Karadeniz Terme pidesi) ardından Samsun’a varış. İlk Adım Anıtı, Tütüncüler İskelesi, Belediye Parkı, Onur Anıtı ve Mustafa Kemal Atatürk ile 18 arkadaşını Samsun’a getiren Bandırma Vapuru görülecektir. Samsun’dan ayrılarak Kavak, Merzifon güzergahından Çorum’a gelerek meşhur Çorum Leblebisi ve Kuruyemiş alışverişimizi yaparak  Sungurlu, Kırıkkale üzerinden Ankara’ya varıyor ve başka gezilerde buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz..

OTELLERİMİZ

RİZE / HANEDAN SUIT OTEL vb.
TRABZON / AKYÜZ ROOMING HOUSE BUTİK HOTEL vb.
GİRESUN / HÜSEYİN HOTEL vb.