Kısa Karadeniz ve Batum Turu

Tüm Fotograflar ve Videolar için Tıklayın.

Kısa Karadeniz ve Batum Turu

, Trabzon Çıkışlı
 • Ana Kategori :
  Türkiye
 • Alt Kategori :
  Deniz Yıldızı, Gürcistan Turları, Karadeniz Turları, Kültür Turları, Trekking Turları, Uçaklı Turlar, Vizesiz Turlar, Yurtdışı Turları
 • Süre :
  5 Gün
 • Kapasite :
  44
0 dan başlayan fiyatlarla

Tur Seçenekleri

Kısa Karadeniz ve Batum Turu Kalkış: Trabzon Tur Tarihi : Süre : 5 Gün
Talep Gönder

Fiyata Dahil Olanlar

* Özel tur araçları ile seyahat
* Araç içi ikramlar
* 5 gece Yarım Pansiyon konaklama
* 5 kahvaltı – 5 akşam yemeği
* Profesyonel rehberlik hizmeti
* Yurtiçi Zorunlu Seyahat & Sağlık Sigorta Paketi

* Yayla Transferleri

* Müze ve ören yeri girişleri

Fiyata Dahil Olmayanlar

* Öğle yemekleri,

* Alkollü ve Alkolsüz içecekler

* Mini bar kullanımı
 

Tur Programı

1.GÜN: TRABZON ŞEHİR TURU - AYASOFYA – ATATÜRK KÖŞKÜ - UZUNGÖL
Sabah 09:30 Trabzon Meydan, 10:00 Havaalanında Rehberimiz ve aracımızla buluşuyoruz. Trabzon şehir turumuza ilk olarak 4000 yıllık geçmişe sahip Trabzon’da, Kutsal Bilgelik anlamına gelen Kommenos Kralı I.Manuel tarafından 1250-1260 yılları arasında yaptırılan geç Bizans kiliselerinin en güzel örneklerinden biri olan Ayasofya Camii(Kilisesi)  müzesinin gezilmesi sonrası Trabzon yöresine has gümüş Kazaziye ve telkari işlerinin yapımı ile bilgileneceğimiz ve en güzel örneklerini göreceğimiz gümüş mağazası gezisi ve alışverişi. Aracımız ile yapacağımız Trabzon Şehir turu esnasında panoramik olarak göreceğimiz Trabzon Kalesi (Aşağı, Orta ve Yukarı Hisar), Zağnos Paşa Köprüsü ve Vadisi, Gülbahar Hatun Camii ve Türbesi, Boztepe manzarası eşliğinde Ulu Önder Atatürk’ ün Trabzon ziyaretinde konuk olduğu Trabzon’a hakim Soğuksu sırtlarında, çam ormanları içinde yer alan 18-19. yy Avrupa mimarisinin güzel bir örneği olan Trabzonlu Rum Armatör ve iş adamı Kostantin Kabayanidis tarafından 1890-1902 yılında yazlık ev olarak yaptırılan Atatürk Köşkü gezilecektir. Öğle yemeği ardından Yomra, Araklı, Sürmene’ye varış. Meşhur Sürmene bıçaklarının satıldığı Kumbasar bıçak fabrikası teşhir noktasında Sürmene bıçakları hakkında bilgi alıyoruz ve arzu eden misafirlerimiz alışveriş yapabiliyor. Solaklı Vadisini takip ederek. Yöre ahşap köprü mimarisinin en güzel örneği olan Kiremitli Köprü’nün (Hapşiyaş)görülmesi. Denizden 1090 metre yükseklikte bulunan çam ormanları ile çevrili Haldizen Deresi’nin önünün bir heyelan sonucu kapanmasıyla oluşan Uzungöl’e (Şerah)varış. Uzungöl etrafında yürüyüş ve fotoğraf çekimi için serbest zaman yöresel ürünlerin ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkânlarda alışveriş imkânı otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.

 

2.GÜN: UZUNGÖL - RİZE -FIRTINA VADİSİ - ÇİNÇİVA KÖYÜ – ZİLKALE - PALOVİT ŞELALESİ -AYDER

Kahvaltı sonrası Rize’ye doğru yola çıkıyoruz. Rize’ye özgü Rize Bezi (Feretiko) dokuma atölyelerinin görülmesi ve alışveriş için verilecek serbest zaman sonrası Çamlıhemşin’e hareket. Rize, Pazar, Ardeşen güzergâhından WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından Avrupa’da acil korunması gereken 100 ormandan biri olarak ilan edilmiş olan Fırtına Vadisine giriş. Yöreye has taş kemer köprülerin en güzel örneği olan Timisvat Taş Kemer Köprüsü’nün görülmesi ve fotoğraf çekimi. Fırtına Deresi kenarında öğle yemeği. Bizi bekleyen minibüslerle Fırtına Vadisinin iç kısımlarını takip ederek 17-18 yy yöre ahşap ev mimarisinin en güzel örneklerini göreceğimiz Çamlıhemşin Konaklar Mahallesinin panoramik olarak görülmesi ve Fırtına Vadisi ve deresini takip ederek, Çinçiva’yı (Şenyuva Köyü) görüyoruz. Fotoğraf çekimi ardından Denizden 750 metre Fırtına deresinden 100m yükseklikte Fırtına Vadisine hakim bir tepenin üzerinde bulunan yol ve vadiden geçen kervanların güvenliği amacıyla Kommenos dönemine ait Karakol Kale olarak inşaa edilen muhteşem Zilkale’nin görülmesi ve fotoğraf çekimi sonrası Fırtına Deresi’nin önemli kollarından Palovit Deresi üzerinde 27 m. yükseklikten akan Palovit Şelalesinin görülmesi ve fotoğraf çekimi ardından Çamlıhemşin’e dönüş. Otobüsümüz ile buluşma. Ayder’e hareket. Kaçkar Dağları eteğinde denizden 1350 m yükseklikte bulunan meşhur Ayder Yaylasına varış. Gelintülü Şelalesi, Ayder Şelalesi, Kalegon’un (Galegon) görülmesi ve keyifli bir yürüyüş sonrası otelimize yerleşme. Kaplıcaya girmek, yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme.

 

3.GÜN: ÇAĞLAYAN KÖYÜ – HOPA – BORÇKA KARAGÖL – MACAHEL 
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, Ayder yaylasından ayrılıyoruz. Fındıklı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Çağlayan Köyüne ulaşıyoruz. Köy içerisindeki 17. Ve 18. Yy kalma olan Çağlayan Konakları arasındaki yürüyüşümüzü tamamlıyor köy içerisinde serbest zaman veriyoruz. Belirlenen saatte toplanıyor Hopa’ya hareket ediyoruz. Hopa üzerinden Cankurtaran Geçidi’ne ulaşıyoruz. Vereceğimiz fotoğraf molasının sonunda, bir zamanlar Batum’dan kayıklar ile ticaret yapılan Çoruh nehri kenarındaki Borçka’ya varıyoruz. Karçal Dağları’nın kuzeybatısında Borçka merkeze 25 Km uzaklıkta bulunan saklı cennet Karagöl’e varış. Göl kenarında serbest zaman ve fotoğraf çekimi belirtilen saatte toplanma. Türkiye ile Gürcistan arasında doğal sınırımızı oluşturan Macahel’e (Camili) hareket. Köy içinde yapacağımız keyifli bir yürüyüş ile Gürcü kültürünü ve köyü keşfediyoruz. Kök boya süslemeleri ve ahşap işçiliği ile öne çıkan Macahel (Camili) Cami gezisi ve sınırın fotoğraflanması sonrası aracımızla Maral Şelalesine hareket. Konaklama yapacağımız tesisimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.
 


4.GÜN: ARTVİN KAFKASÖR YAYLASI -  ARDANUÇ – ŞAVŞAT KARAGÖL-YAVUZKÖY   
Otelimizdeki kahvaltımızın ardından, Macahel’den ayrılıyoruz. Çoruh nehri eşliğinde Artvin’e ulaşıyoruz. Artvin merkezden ata tepede bulunan dünyanın en büyük Atatürk Heykelini izliyoruz. Artvin’den Kafkasör Yaylasına çıkıyoruz. Boğa güreşleri ile özdeşleşmiş olan Kafkasör Yaylasının gezilmesinin sonrasında Artvin merkezde serbest zaman veriyoruz. Belirlenen saatte aracımız ile buluşuyor Şavşat’a hareket ediyoruz. Şavşat’ta alacağımız öğle yemeğinin ardından Yöre mimarisinin en güzel örneklerini göreceğimiz Şavşat evlerini fotoğraflayarak Veliköy ve Meşeli köylerinin eşliğinde 1580 metre yüksekliğindeki Şavşat Karagöl’e ulaşıyoruz. Çam ağaçlarının arasındaki yürüyüşümüzü tamamlıyor çaylarımızı yudumluyor, fotoğraf molasının sonrasında Yavuzköy Seyir terasından Şavşat ve çevresinin fotoğraflanması ardından otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama 
  
5.GÜN: BATUM ŞEHİR TURU

Sabah kahvaltısından sonra  Sarp sınır kapısına hareket ediyoruz. Rehberimiz eşliğinde kimlikle geçişimizi tamamladıktan sonra şehir merkezine doğru yola çıkıyoruz. Yol güzergâhında Kral Andrew'in Aydınlanma yolu ismi verilen büstünü gördükten sonra Gonio bölgesine doğru ilerliyoruz. Gonio'dan geçerken sağ tarafımızda Gonio (Apsaros) kalesini görüyoruz. Hz.İsa'nın 12 havarisinden biri olan Aziz Matthias'ın yerliler tarafından öldürüldüğü bu kaleyi gördükten sonra ileride sol tarafta Sovyet döneminde kullanılan atış poligonunu görüyoruz. Bize çokta yabancı olmayan kaynağı Bayburt'tan gelen Çoruh (Chorokhi) nehrinin üstünden geçip şehir merkezine ilk girişi yapıyoruz. Şehir merkezinin içerisinden geçerken ünlü Rus edebiyatçılar Anton Çehov ve Maksim Gorki'nin 15 sene yaşadığı evleri görerek,  öğlen yemeğimizi alacağımız restoranımıza gidiyoruz. Öğle yemeğinden sonra Batum şehrini panoramik olarak izleyebileceğimiz seyir tepesine çıkabilmek amacı ile 2586 metre uzunluğunda olan Batum Teleferik hattına biniyoruz (Argo Cable Car Batumi). Ardından ilk durağımız Avrupa Meydan’ını ve Tiyatro Meydan’ını geziyoruz. Avrupa Meydan’ında Medea'nın trajik hikâyesini dinliyoruz ve sonrasında çevredeki mimarileri tanıyoruz. Tiyatro Meydan’ında 15.yy'da İtalya'da yapılan Poseidon heykeli'nin kopyasını inceliyoruz. Drama tiyatrosunun fotoğraflarını çektikten sonra Eski Batum Bulvarına ilerliyoruz. İlgi çekici modern mimarilerden birini "özel tasarım nikâh salonunu" görüyoruz. Eski Batum bulvarında fıskiyelerde fotoğraf çekildikten sonra deniz kenarında çay kahve için serbest zaman veriyoruz. Otelde verecek olduğumuz kısa mola sonrasında Rehberimizin belirleyeceği saatte Akşam yemeğini alacak olduğumuz restoranımıza  hareket ediyoruz. Yemek sonrasında Konaklama Otelimizde.
 

6.GÜN:BATUM–TRABZON
 
Kahvaltımızın ardından Makhindjauri bölgesinde Batum Botanik Bahçesine varıyoruz. Rus botanikçi Krasnov tarafından kurulan dünyanın 2.büyük botanik bahçesini rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Doğasıyla büyüleyici bu "YEŞİL BURUN" gezdikten sonra Trabzon Havalimanına transfer, Yol güzergahında verecek olduğumuz mola sonrasında Trabzon’a varış ve turumuzun sonu. Sizlerle başka bir Kafkas macerasında buluşmak dileğiyle ayrılıyoruz.