BAŞTANBAŞA GÜRCİSTAN & AYDER YAYLASI

Tüm Fotograflar ve Videolar için Tıklayın.

BAŞTANBAŞA GÜRCİSTAN & AYDER YAYLASI

, Trabzon Çıkışlı
 • Ana Kategori :
  Gürcistan
 • Alt Kategori :
  Batum - Tiflis Turları, Batum Turları, Gürcistan Turları, Hafta Sonu Turları, Karadeniz Turları, Karadeniz Yayla Turları, Kurban Bayramı Turları, Kültür Turları, Tiflis - Batum Turları, Tiflis Turları, Vizesiz Turlar, Yurtdışı Turları, Yurtiçi Turları
 • Süre :
  7 Gün
 • Vize :
  Kimlikle Geçiş
 • Kapasite :
  46
546 $ dan başlayan fiyatlarla

Tur Seçenekleri

BAŞTANBAŞA GÜRCİSTAN & AYDER YAYLASI Kalkış: Trabzon Tur Tarihi : Süre : 7 Gün
Talep Gönder
Standart Oda
Tur Tarihi
2 Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi
Ekstra Kişi
1. Çocuk
2. Çocuk
3. Çocuk
28/09/2020
546 $
598 $
546 $
(0-5) 0 $
(6-12) 273 $
(0-5) 546 $
(6-12) 546 $
(0-5) 546 $
(6-12) 546 $

Fiyata Dahil Olanlar

 • Tüm Tur Boyunca Kullanılacak Araç
 • 6 gece 3* & 4 * otellerde kahvaltı dahil konaklama
 • 6 gece Otel ve Yöresel Restoranlarda Akşam Yemeği
 • Programda belirtilen tüm geziler ve müze ören yeri giriş ücretleri
 • Türsab Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Laz Tour refakati ve rehberlik hizmetleri

Fiyata Dahil Olmayanlar

 • Yurtdışı çıkış harcı( 50-TL)
 • Öğle yemekleri ve içecekler
 • Otelde oda ekstra  ve minibar harcamaları
 • Otelde oda ekstra  ve minibar harcamaları

Tur Programı

BAŞTANBAŞA GÜRCİSTAN & AYDER YAYLASI

 

1. GÜN: TRABZON-SARP SINIR KAPISI-BATUM

Sabah saat 10:00'da Trabzon  Zorlu Grand otel önünde rehberimiz eşliğinde karşılama ve bizleri bekleyen aracımızla Sarp Sınır Kapısına hareket. Gerekli Gümrük işlemleri ardından Ganio, Ahalsopeli, Çoruh nehri ve Köprüsünü görerek 14 Km lik bir yolculuk yaparak Batum şehir merkezine varıyoruz. Panoramik şehir turumuzda; Orta Cami, Türk Mahallesi, Avrupa Meydanı, Piazza Meydanı, Alfabe Kulesi, Ali Nino Heykeli, Batum Bulvarı, Parlamento Binası ve Başkanlık Sarayı görülecektir. Tur sonrası otelimize transfer, odalara yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme. Geceleme otelimizde.


2. GÜN: BATUM BOTANİK PARKI-KUTAİSİ - TSKALTUBO

Kahvaltı  sonrası otelden ayrılış. Sırasıyla; Chakvi bölgesine hareket. 19 yy’da Rus Botanikçi Krasnow tarafından kurulan Batum Botanik Bahçesinin gezilmesi sonrası Abhazya Özerk Cumhuriyeti yakınlarındaki Zugdidi bölgesine hareket. Zugdidi’de görkemli, ilgi çekici bir mimariye sahip eski Dadiani Sarayını geziyoruz, Kutaisi şehir merkezine yakın bir mevkiide bulunan ve son arkeolojik kazılarla dünya bilim çevrelerinin dikkatini toplayan Sataplia mağarasında “dinazor” kalıntılarını ve ayak izlerini yakından inceleme fırsatı, sonrası Prometheus Mağarasına geziyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği otelimizde.


3. GÜN:  TİFLİS ŞEHİR GEZİSİ

Kahvaltı sonrası Eski Tiflis’e doğru yola çıkıyoruz. Mtkvari nehrini takip ederek Meidani’ye ulaşıyoruz. Teleferikle şehri kuşbakışı inceleme fırsatı bularak Qartuli Deda(Gürcü Anası) heykeline ulaşıyoruz. Buradan Narikala tepesini gezerek Eski Tiflis’e iniyoruz. İlk durağımız Sülfür hamamları oluyor. Eski Tiflis’in merkezinde şehirle tanışıyoruz. M.Ö. 12 yy’a kadar dayanan eski bir Gürcü tarihinden bugüne kalanları rehberimizden dinliyoruz. Narikala kalesinin aşağısında Metekhi Kilisesi’ni, şehrin kurucusu Kral Vakhtang Gorgasali’nin heykelini, Leselidze  Caddesi, St.George’un altın heykelinin bulunduğu Özgürlük Meydanı’nı (Tavisuplebis – eski Lenin meydanı), Rustaveli Caddesi’ni geziyoruz. Gürcistan Parlemento Binası, Sovyet döneminden kalma Posta Binası, Opera Binası, Filarmoni’yi görerek, Avlabari yakınlarında bulunan ve Ortadoğu’daki en büyük dini yapı olan St.Trinity (Sameba) Katedrali’ne gidiyoruz. Sameba Katedrali ziyaretimiz bittikten sonra Tiflis’te bulunan otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğimiz geleneksel Gürcü lezzetlerini tadacağımız Gürcü restoranında. Konaklama Tiflis’te bulunan otelimizde.


4.GÜN: TİFLİS- KVARELİ-SİGNAGİ - TİFLİS

Kahvaltı sonrası Gürcistan’ın doğu kesiminde bulunan en önemli şarap bölgesi Kakheti’ye hareket ediyoruz. Güzergahımız boyunca Gürcistan’ın önemli manastır merkezlerinden olan ve Hıristiyanlığı Gürcistan’da yayan Azize Nino’nun mezarının da bulunduğu Bodbe Manastırı’nı (Tsmında Nınos Monastery)  geziyoruz. Gezimizi tamamladıktan sonra 1975 yılında devlet tarafından koruma altına alınmış ve restore edilen sokakları, şarapçılığı,  ile ün yapmış olan sevgililer şehri Signagi’ye ulaşıyoruz. Deniz seviyesinden 790 metre yükseklikte Alazani vadisi ile Büyük Kafkas dağlarına hâkim olan şehir gezimizde öğle yemeğimiz sonrasında Gürcistan’da tek 24 saat açık nikah salonu ile zaman kısıtlaması olmadan evlenebileceğiniz nikah dairesi, Etnografya ve Arkeoloji Müzesi, Kale surları, St. George Kilisesini geziyor Tiflis’e hareket ediyoruz. Otelimize yerleşiyor, kısa bir dinlenmenin ardından akşam yemeğimizi yöresel ürünler şeklinde alacağımız restaurantımıza hareket ediyoruz. Yemek sonrasında otele hareket, Konaklama TİFLİS


5. GÜN: MTSKHETA-BORJOMİ

Kahvaltı sonrası Gürcistan’ın eski dini merkezi ve başkenti olan Mtskheta’ya doğru yola çıkıyoruz ve oradaki tarihi yerleri görmeye başlıyoruz: UNESCO Dünya Mirasları tarafından koruma altında olan Jvari Manastırı’nı (6. yy) ve İsanın cübbesinin yakıldığı Svetitskhoveli Katedrali’ni (11. Yy) geziyoruz. Mtskheta gezimizin sonrasında Rusya saldırıları ile önemli bölümü yıkılan Stalin’in doğum yeri Gori şehrine varış, Stalin Müzesi ve Stalin’in gezilerinde kullandığı özel tren vagonunun görülmesi sonrası yolumuza devam ediyor Borjomi’ye hareket ediyoruz Borjomi Kalesi, Water Park ve Central park gezilerimizin ardından Sovyetlerden kalma teleferikle zirveye çıkıyoruz, manzarayı fotoğrafladıktan sonra serbest zaman. Konaklama ve akşam yemeği Borjomi’de bulunan otelimizde.


6.GÜN: BORJOMİ-BATUM-AYDER YAYLASI

Kahvaltı sonrası otelden ayrılış, Sarp Sınır Kapısına hareket ediyoruz. Gerekli gümrük işlemleri ardından Ayder yaylasına hareket ediyoruz. Yol üzerinde verilecek olan öğle yemeği sonrasında Ayder Yaylası, Gelin Tülü Şelalesi, Galer Düzü ve Kalegon'u gördükten sonra Ayder’de doğa ile iç içe bulunan otelimize varış ve konaklama,


7.GÜN: FIRTINA VADİSİ – RİZE - TRABZON

Kahvaltı sonrası otelden ayrılış. Fırtına Vadisine hareket ediyoruz. Dileyen misafirlerimiz 23 kilometrelik bir parkuru olan bu doğal güzellik içerisinde rafting yapabilir veya özellikle yaz dönemlerinde adrenalin tutkunlarının sık tercih ettiği Yüksek bir noktadan alçak bir noktaya bağlanmış çelik halat ile emniyet kemeri, kask ve benzeri ekipmanlar giyilerek bölge dilinde zipline olarak kullanılan aktiviteden yararlanabilirsiniz. Öğle yemeğini Karadeniz lezzetlerinin sunulduğu fırtına vadisinde aldıktan sonra Kendir ipinden el tezgahında dokunan Rize Bezi için alışveriş imkanı sunuyoruz. Verilecek olan serbest zaman sonrasında iklim özelliği dolayısıyla kaliteli çayı ile meşhur Rize Çay Fabrikası’nı gezip, üretim hakkında bilgi aldıktan sonra çay tadımı yapıyoruz.verilecek olan serbest zaman sonrasında Trabzon’a hareket ediyoruz yaklaşık 2 saat sürecek olan yoluluğumuz ardından Sizlere başka bir Kafkas macerasında buluşmak dileğiyle veda ediyoruz.

 

 

 

 

 

GÜMRÜK GEÇİŞLERİ HAKKINDA

*Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında nüfus cüzdanlarıyla seyahat etmelerini sağlayan düzenlemenin 10 Aralık 2011’de yürürlüğe girmesiyle vatandaşlarımız, Gürcistan’a, her girişte 90 günü aşmayan seyahatleri için vizesiz ve “Yeni Tip Biyometrik Kimlik Kartı” veya geçerli pasaportlarıyla seyahat edebilirler. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır.

* 1 Eylül 2019’dan itibaren Yeni Tip Biyometrik Kimlik kartı kullanılması gerekmektedir, Eski nüfus cüzdanı ile yurtdışına çıkış yapamamaktadırlar.

*Sarp sınır geçişinde dönemsel yoğunluklardan dolayı geçiş işlemlerinde gecikme yaşanabilir, bu konuda rehberiniz gereken uyarılarda bulunacaktır.

*Nüfus cüzdanlarıyla Gürcistan’a gitmek üzere ülkemizden çıkacak vatandaşlarımıza çıkış işlemlerini gerçekleştiren görevlilerce “Giriş-Çıkış Formu” verilmektedir. Vatandaşlarımızın bu belgeyi Gürcistan’da kaldıkları süre boyunca yanlarında taşımaları ve ülkemize geri girişlerinde nüfus cüzdanlarıyla birlikte hudut görevlilerine ibraz etmeleri zorunludur.

*Herhangi bir sebeple Gürcistan’da 90 günden fazla kalmak isteyen ve oturma izni müracaatında bulunacak olan vatandaşlarımızın Gürcistan’a girişlerinde pasaport kullanmaları gerekmektedir.

*İki ülke vatandaşlarının nüfus cüzdanlarıyla seyahatleri yalnızca Türkiye ve Gürcistan arasında mümkündür. Üçüncü ülkelere seyahatler için pasaport gerekecektir.

*Nüfus cüzdanıyla Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük vatandaşlarımız, mevzuatımız uyarınca anne ve babalarının birlikte nezaretinde veya yanlarında bulunmayan anne ve babasının yazılı resmi muvafakatini ibraz etmek suretiyle ülkemizden çıkış işlemi yapabileceklerdir.

*Sadece nüfus cüzdanıyla seyahat eden vatandaşlarımızın nüfus cüzdanlarını kaybetmeleri olasılığına binaen, Tiflis Büyükelçiliğimizde veya Batum Başkonsolosluğumuzda ülkemize geçişlerini teminen geçici pasaport müracaatlarında bulunabilmeleri için yanlarında fotoğraflı bir başka belgeyi daha (ehliyet, öğrenci kimliği v.s.) bulundurmaları önem arzetmektedir.

*Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın pasaportlarında, Abhazya’ya ve Güney Osetya’ya deniz yoluyla ve/veya başka ülkeler üzerinden seyahat ettiklerini gösteren damga veya mühür bulunduğu takdirde Gürcistan’a girişlerinde hapis ve/veya para cezasına çarptırılmaları söz konusu olabilecektir.

*Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın yanlarında 30.000 Lari veya üzerindeki bir meblağa tekabül eden Türk Lirası/döviz bulundurmaları halinde, Gürcistan gümrük memurlarına önceden sözlü veya yazılı olarak paralarını beyan etmeleri önem taşımaktadır. Beyan edilmeyen nakit paraya, Gürcistan mevzuatı uyarınca el konulmaktadır.

 

GÜMRÜK FORMALİTELERİ

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 07.07.2010-2010/659 ve 15.03.2011-2011/1546 tarihli-sayılı Bakanlar Kurulu Kararları ile değişik 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar, 19.04.2011 tarihli ve 2011/23 sayılı Genelge.

Yolcu beraberi hediyelik eşya muafiyeti nedir?

Muafiyet, her bir yolcu için toplam gerçek kıymeti 430 Avro'yu geçmeyen eşya için uygulanır. Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 150 Avro olarak uygulanır.

Yolcu beraberinde getirilen Ek-9 sayılı liste kapsamı “A) Tüketim Maddeleri” bölümünde yer alan eşya için muafiyet nasıl uygulanır?

Yurda giriş yapan yolcuların Karar eki Ek-9 liste kapsamı “A) Tüketim Maddeleri” bölümünde yer alan eşyaya, yolcu beraberinde olmak kaydıyla, muafiyet tanınacaktır.

Tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünler için muafiyet hakkı karşısında yazılı miktarı aşmamak kaydıyla her bir ürün için ayrı ayrı kullanılabilir. Ayrıca, tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünlere ilişkin muafiyet hakkından, 18 yaşın altındaki yolcular faydalanamayacaktır.

Muafiyet kapsamındaki eşya tür ve miktarları şu şekildedir:

 

TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ

 

1- Sigaralar 600 adet ( 3 Karton )

2- Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet

3- Puro 50 adet

4- Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gr.

5- Pipo tütünü 250 gr.

 

ALKOLLÜ ÜRÜNLER

1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.

2- Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.

 

KOZMETİK ÜRÜNLER

600 ml’yi aşmamak kaydıyla kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon ile 5 adet cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi.

 

GIDA ÜRÜNLERİ

1- Çay 1 kg.

2- Çözülebilir hazır kahve 1 kg.

3- Kahve 1 kg.

4- Çikolata 1 kg.

5- Şekerden mamul yiyecek 1 kg.

İsteyen yolcular 1 kg çikolata veya 1 kg. şekerden mamul yiyecek haklarının tamamını yani 2 kg.lık hakkı söz konusu eşyadan sadece birisi için kullanabilirler.

Ulaşım

MINIBUSLER: 2015 model ve üzeri VW VOLT 17+1 koltuklandırma, abs , asr, Klima , 1 adet buzdolabı ,okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı. YAYLA MINUBUSLERI: 14 – 16 Kişilik bölgenin kooperatiflerinden kiralanan 2010 model ve üstü araçlardır. MIDIBUSLER: 2015 model ve üzeri ISUZU TURKUAZ 31+1 koltuklandırma, Yatar otobüs koltuklu , abs , asr, Klima , 1adet monitör , 1 adet buzdolabı , su ısıtıcılı mutfak ünitesi , okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı OTOBÜSLER: 2015 model ve üzeri MERCEDES Tourismo & Travego vb. 46+1+1 koltuklandırma, abs , asr, Klima , 2 adet monitör , 2 adet buzdolabı , su ısıtıcılı mutfak ünitesi , okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı.