Klasik Gürcistan Turu

Tüm Fotograflar ve Videolar için Tıklayın.

Klasik Gürcistan Turu

, Trabzon Çıkışlı
 • Ana Kategori :
  Gürcistan
 • Alt Kategori :
  Batum - Tiflis Turları, Batum Turları, Gürcistan Konaklamalı Turları, Gürcistan Turları, Konaklamalı Yurt dışı Turları, Kurban Bayramı Turları, Kültür Turları, Ramazan Bayramı Turları, Tiflis - Batum Turları, Tiflis Turları, Vizesiz Turlar, Yurtdışı Turları
 • Süre :
  5 Gün
 • Vize :
  Pasaportsuz Vizesiz Kimlikle Geçiş
 • Kapasite :
  44

Laz Tour, Klasik Gürcistan turunu kapsayan Batum, Kutaisi, Gori, Tiflis, Borjomi, Poti ve Fırtına Vadisi gibi bölgeyi içeren 4 gece 5 günlük bir seyahat sunuyor. Bu tur, Gürcistan'ın tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetmek isteyenler için detaylı bir program içermektedir. Tur boyunca; Batum'da tarihi ve doğal noktaların gezilmesi, Kutaisi'de antik tarih ve tarihi yapıların görülmesi, Gori'de Stalin Müzesi ziyareti, Tiflis'te şehir turu ve Fırtına Vadisi'nde doğal aktiviteler gibi çeşitli deneyimler sunulmaktadır. Laz Tour, konuklarına Gürcistan'ın çeşitli bölgelerini keşfetme fırsatı sunarken, otel konaklamaları ve rehber eşliğinde detaylı bir seyahat deneyimi vaat etmektedir.

495 $ dan başlayan fiyatlarla

Tur Seçenekleri

Klasik Gürcistan Turu Kalkış: Trabzon Tur Tarihi : Süre : 5 Gün
Talep Gönder
Standart Oda
Dönem
2 Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi
Ekstra Kişi
1. Çocuk
2. Çocuk
21/04/2024-30/12/2024
495 $
625 $
495 $
(0-5) 0 $
(6-12) 248 $
(0-5) 495 $
(6-12) 495 $

Fiyata Dahil Olanlar

🟢 Oda Kahvaltı Konaklama (4 gece)

🟢 Otellerde 3 Akşam Yemeği,

🟢 Otobüsle Ulaşım ve Çevre Gezileri,

🟢 Profesyonel Rehberlik Hizmetleri,

🟢 Tursab Zorunlu Seyahat Sigortası,

🟢 Laz Tour Bölge Tecrubesi.

 

Fiyata Dahil Olmayanlar

 🔴 Yurt Dışı Çıkış Harcı, 150 TL

 🔴 Öğle Yemekleri, 

 🔴 Tiflis Gürcü Gecesi,

 🔴 Müze ve Ören Giriş Ücretleri.

 

 

 

Tur Programı

Klasik Gürcistan

ÖNEMLİ DUYURU

* Bugünden itibaren (15 Haziran) Gürcistan'a girişlerde aşı veya PCR testi şartı aranmayacağı öğrenilmiştir.

Bu çerçevede, vatandaşlarımızın Gürcistan'a giriş yaparken aşı sertifikası veya PCR test sonucu ibraz etmesine gerek bulunmamaktadır.

 

* 1 Eylül 2019’dan itibaren Yeni Tip Biyometrik Kimlik kartı kullanılması gerekmektedir, Eski nüfus cüzdanı ile yurtdışına çıkış yapamamaktadırlar.

*Türkiye'den sadece kimlik belgesiyle gerçekleştirilecek seyahatlerde Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) 9303 belgesindeki standartlara uygun, "fotoğraflı" kimlik kartı zorunlu oldu. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün "Seyahat Belgesi Olarak Kullanılan TC Kimlik Kartları" konulu genelgesinde, Türkiye'den GÜRCİSTAN ile ikili anlaşmaların imzalandığı ülkelere giriş çıkışlarda fotoğraflı kimlik şartı getirildi. Bu nedenle Bebekler dahil herkesin kimlik kartında biyometrik fotoğraf bulunması zorunludur.

 

*Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile veya Yeni Tip Biyometrik Kimlik kartı ile yurtdışına çıkış yapan misafirlerimizden sınır geçişinde Kişi başına 150 TL harç bedeli alınmaktadır. 7 yaşını doldurmamış Çocuklar  çıkış harcı ödememektedir.

 

*Nüfus cüzdanıyla Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük vatandaşlarımız, mevzuatımız uyarınca anne ve babalarının birlikte nezaretinde veya yanlarında bulunmayan anne ve babasının yazılı resmi muvafakatini ibraz etmek suretiyle ülkemizden çıkış işlemi yapabileceklerdir.

 

 

 

 

 

Saygıyla Duyurulur.

 

 

 

KLASİK GÜRCİSTAN

BATUM –KUTAİSİ – GORİ - TİFLİS – BORJOMİ – POTİ - FIRTINA VADİSİ  4 GECE 5 GÜN

 


        1.Gün: TRABZON KARŞILAMA - BATUM' A HAREKET

Saat 10:00'da Trabzon  Zorlu Grand otel önünde, 12:00 Rize Belediyesi önünde ve 13:00 Hopa vergi dairesi önünde rehberimiz eşliğinde karşılama ve bizleri bekleyen aracımızla Batum’a doğru hareket. Sarp Sınır Kapısında gereken giriş işlemlerimizin ardından yol güzergâhında Aziz Andrew'in Aydınlanma yolu ismi verilen büstünü gördükten sonra Gonio bölgesine doğru ilerliyoruz. Gonio'dan geçerken sağ tarafımızda Gonio (Apsaros) kalesini görüyoruz. Hz.İsa'nın 12 havarisinden biri olan Aziz Matthias'ın yerliler tarafından öldürüldüğü bu kaleyi gördükten sonra ileride sol tarafta Sovyet döneminde kullanılan atış poligonunu görüyoruz. Bize çokta yabancı olmayan kaynağı Bayburt'tan gelen Çoruh (Chorokhi) nehrinin üstünden geçip şehir merkezine ilk girişi yapıyoruz. Şehir merkezinin içerisinden geçerken ünlü Rus edebiyatçılar Anton Çehov ve Maksim Gorki'nin 15 sene yaşadığı, şuan Bern  restaurant olarak hizmet veren evi panoramik olarak görerek, Öğle yemeğinden sonra Teleferik ile Batum şehrini izleyebileceğimiz 2586 metre uzunluğunda olan seyir tepesine çıkıyoruz (Argo Cable Car Batumi). Ardından ilk durağımız 1866 yılında yapımı tamamlanan Batum valide sultan camii de denilen özellikle ahşap iç mekanı ile büyüleyici bir görünüme sahip olan Batum merkez camii gezimizin ardından muhteşem bir şehir planlaması örneği olan Batum’un en güzel yerlerinden biri ve Avrupa şehir meydanlarını anımsatan Piazza meydanını geziyoruz, Ardından  "Gürcistan'ı seven herkes beni ve Acaralı kardeşlerimi yanında bilsin" sözleri ona ait olan Gürcü politikacı, yazar ve halk figürü 1937 Yılında Bolşevikler tarafından öldürülen Memed Abaşhidze Heykelini, Avrupa Meydan'nın da bulunan 2007 yılında 1 Milyon Lari’ye maliyeti tamamlanan Medea Heykelini, Konstantine Gamsakhurdia Caddesinde bulunan Adjara Özerk bölgesi yönetim binasını, Şehrin en görkemli heykellerinden birisi olan hırs ve gücü temsil eden bir çeşmenin üzerine kurulmuş Poseidon heykelini ve Tiyatro Meydan’ı geziyor trajik hikayelerini dinliyoruz ve sonrasında Drama tiyatrosunun fotoğraflarını çektikten sonra Yemyeşil doğası, Kendine hayran bırakan sahil şeridi ile kilometrelerce uzunluğundaki Eski Batum Bulvarına ilerliyoruz. İlgi çekiçi modern mimarilerden birini "özel tasarım nikâh salonunu" görüyoruz. Eski Batum bulvarında fıskiyelerde fotoğraf çekildikten sonra Dünyada kullanılan 14 yazı sistemlerinden birisi olan 33 Gürcü alfabesini üzerinde bulunduran ve Restoran olarak hizmet veren Alphabetic Tower önünden geçip 2010 yılında Tamara Kvesitadze ve Pataa Sanaiya tarafından yapımı tamamlanan Kurban Said’in ünlü romanının kahramanları Aşkın hareket eden figürü ‘’ Ali ve Nino ‘’ heykelini görüp Gürcü Prenses Nino ve Azeri Sosyete Ali’nin hikâyelerini rehberimiz tarafından anlatımı sonrasında deniz kenarında çay kahve için serbest zaman veriyoruz.. Akşam yemeğini yöresel Gürcü restoranında alıyoruz. Geceleme Batum'da bulunan otelimizde.


2.Gün: BATUM-KOBULETİ-SAMTREDİA -GORİ-TİFLİS (TBİLİSİ)

Kahvaltı sonrası Chakvi bölgesine hareket ediyoruz. 19 yy’da Rus Botanikci Krasnow tarafından kurulan Batum Botanik Bahçesinin görülmesi ve sonrasında Çakvi, Kobuleti (Çürüksu), Samtredia şehirleri üzerinden Altın Post efsanesinin hikayelendiği Rioni nehri çevresinde kurulu 4 bin yıllık tarihi Kolhis krallığının başkenti Kutaisi şehrinin kültürel ve doğal varlıklarından Bagrati Katedrali (11.yy), Gelati Katedrali (10.yy) gezileri, +14 C stabil ısısı ile 30 milyon yıldır dış dünya ile hiç teması olmayan değişik canlıları barındıran Staplia mağarası ve mağara yakınlarında yine 30 milyon yaşında oldukları tahmin edilen dünyanın en belirgin dinozor ayak izlerinin görülmesi, Kutaisi gezimiz sonrasında  Rusya saldırıları ile önemli bölümü yıkılan Stalin’in doğum yeri Gori şehrine varış, Stalin Müzesi ve Stalin’in gezilerinde kullandığı özel tren vagonunun görülmesi sonrası Tiflis’e hareket ediyoruz. Otele yerleşiyoruz. Akşam yemeği sonrası geceleme Tiflis’de bulunan otelimizde. 


3.Gün: TAM GÜN TİFLİS ŞEHİR TURU ( TBİLİSİ )

Kahvaltı sonrası tam gün Tiflis şehir turu yapıyoruz. Eski Tiflis’e doğru yola çıkıyoruz. Mtkvari nehrini takip ederek Meidani’ye ulaşıyoruz. Teleferikle şehri kuşbakışı inceleme fırsatı bularak Qartuli Deda(Gürcü Anası) heykeline ulaşıyoruz. Buradan Narikala tepesini gezerek Eski tiflise iniyoruz.İlk durağımız Sülfür hamamları oluyor ve daha sonrasında Eski Tiflis’in merkezinde şehirle tanışıyoruz. M.Ö. 12 yy’a kadar dayanan eski bir Gürcü tarihinden bugüne kalanları rehberimizden dinliyoruz. Narikala kalesinin aşağısında Metekhi kilisesini, şehrin kurucusu kral Vakhtang Gorgasali’nin heykelini  gördükten sonra barlar ve kafeler sokağı olarak bilinen Sheridan içerisinden turistik bir cadde olan Leselidze caddesine çıkıyoruz. Leselidze caddesinden yürüyerek St.George’un altın heykelinin bulunduğu Özgürlük meydanınına (Tavisuplebis – eski Lenin meydanı) çıkıyoruz. Buradan otobüsümüze binerek Tiflis’i güzel bir manzaradan seyretmek için kutsal dağ ismi verilen “Mtatsminda” tepesine Füniküler ile çıkıyoruz. Mtatsminda Milli Parkı’nda ilginç modern mimariye sahip yapıların ve ormanlık alanın içerisinde gezerek fotoğrafları çekeceğimiz noktaya geliyoruz. Burada şehri ikiye ayıran Mtkhvari nehrini ve şehri detaylı olarak görüyor rehberimizin bölgeyle ilgili detaylı anlatımını dinliyoruz. Daha sonrasında otobüsümüzle merkeze inerek Rustaveli caddesini geziyoruz. Gürcistan Parlamento binasını görüyoruz. Sovyet döneminden kalma posta binası, opera binasını, Filarmoni’yi görerek öğle yemeğimizi alacağımız restauranta gidiyoruz. Yemekten sonra Avlabari yakınlarında bulunan ve Ortadoğu’daki en büyük dini yapı olan St.Trinity (Sameba) Katedrali’ne gidiyoruz. Büyüleyici bir katedral olan Sameba Katedrali’nin içine giriyoruz ve içeride yapılan Ortodoks ayinini izliyoruz. Daha sonrasında şehrin diğer tarafından güzel bir manzaraya sahip bu tepeyi de fotoğraflarımızla ölümsüzleştiriyoruz. Sameba Katedrali ziyaretimiz sonrasında Sovyet generallerinin üniformalarından taş plaklara, sanat eseri resimlerden savad işlemeli gümüş eşyalara, her türlü el sanatı eserlerinden halı ve kilimlere kadar binlerce çeşit eşyanın satıldığı Vernisaj pazarı gezisi ve alışveriş olanağı için serbest zaman veriyoruz,Rehberimizin belirleyeceği saatte Tiflis’te bulunan otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğimiz geleneksel Gürcü lezzetlerini tadacağımız Gürcü restaurantında. yemek sonrasında arzu eden misafirlerimizle gece turu düzenliyoruz  ve Tiflis merkezde Shardeni’de çay kahve içerek sohbet ediyoruz.


4.Gün: TİFLİS - BORJOMİ - POTİ - BATUM

Otelde kahvaltı sonrası, Gori ve Kutaisi şehirleri üzerinden Borjomi kasabasına  yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonrası varış Gürcistan'ın en önemli ihraçat ürünü olan maden suyunun kaynağından tadına bakıyoruz, Water Park ve Central park gezilerimizin ardından Sovyetlerden kalma teleferikle zirveye çıkıyoruz, manzarayı fotoğrafladıktan sonra serbest zaman gezisi sonrası Gürcistan’ın en büyük limanına sahip Poti şehrine varış, panoramik Poti şehri gezisi sonrası yaklaşık 1 saatlik yolculuk ve Batum’a varış. Akşam yemeği sonrasında geceleme Batum’da bulunan otelimizde gerçekleştiriyoruz. 


5.Gün : BATUM – FIRTINA VADİSİ - TRABZON

Kahvaltı sonrası otelden ayrılış. Sarp Sınır Kapısına hareket ediyoruz. Gerekli gümrük işlemleri ardından Fırtına Deresine hareket ediyoruz. Dileyen misafirlerimiz 23 kilometrelik bir parkuru olan bu doğal güzellik içerisinde rafting yapabilir veya özellikle yaz dönemlerinde adrenalin tutkunlarının sık tercih ettiği Yüksek bir noktadan alçak bir noktaya bağlanmış çelik halat ile emniyet kemeri, kask ve benzeri ekipmanlar giyilerek bölge dilinde zipline olarak kullanılan aktiviteden yararlanabilirsiniz. Öğle yemeğini Karadeniz lezzetlerinin sunulduğu fırtına vadisinde aldıktan sonra Trabzon’a hareket ediyoruz yaklaşık 2 saat sürecek olan yolculuğumuzun ardından Sizlere başka bir Kafkas macerasında buluşmak dileğiyle veda ediyoruz.

 

 

 

 

GÜMRÜK GEÇİŞLERİ HAKKINDA

*Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında nüfus cüzdanlarıyla seyahat etmelerini sağlayan düzenlemenin 10 Aralık 2011’de yürürlüğe girmesiyle vatandaşlarımız, Gürcistan’a, her girişte 90 günü aşmayan seyahatleri için vizesiz ve “Yeni Tip Biyometrik Kimlik Kartı” veya geçerli pasaportlarıyla seyahat edebilirler. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır.

* 1 Eylül 2019’dan itibaren Yeni Tip Biyometrik Kimlik kartı kullanılması gerekmektedir, Eski nüfus cüzdanı ile yurtdışına çıkış yapamamaktadırlar.

*Sarp sınır geçişinde dönemsel yoğunluklardan dolayı geçiş işlemlerinde gecikme yaşanabilir, bu konuda rehberiniz gereken uyarılarda bulunacaktır.

*Nüfus cüzdanlarıyla Gürcistan’a gitmek üzere ülkemizden çıkacak vatandaşlarımıza çıkış işlemlerini gerçekleştiren görevlilerce “Giriş-Çıkış Formu” verilmektedir. Vatandaşlarımızın bu belgeyi Gürcistan’da kaldıkları süre boyunca yanlarında taşımaları ve ülkemize geri girişlerinde nüfus cüzdanlarıyla birlikte hudut görevlilerine ibraz etmeleri zorunludur.

*Herhangi bir sebeple Gürcistan’da 90 günden fazla kalmak isteyen ve oturma izni müracaatında bulunacak olan vatandaşlarımızın Gürcistan’a girişlerinde pasaport kullanmaları gerekmektedir.

*İki ülke vatandaşlarının nüfus cüzdanlarıyla seyahatleri yalnızca Türkiye ve Gürcistan arasında mümkündür. Üçüncü ülkelere seyahatler için pasaport gerekecektir.

*Nüfus cüzdanıyla Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük vatandaşlarımız, mevzuatımız uyarınca anne ve babalarının birlikte nezaretinde veya yanlarında bulunmayan anne ve babasının yazılı resmi muvafakatini ibraz etmek suretiyle ülkemizden çıkış işlemi yapabileceklerdir.

*Sadece nüfus cüzdanıyla seyahat eden vatandaşlarımızın nüfus cüzdanlarını kaybetmeleri olasılığına binaen, Tiflis Büyükelçiliğimizde veya Batum Başkonsolosluğumuzda ülkemize geçişlerini teminen geçici pasaport müracaatlarında bulunabilmeleri için yanlarında fotoğraflı bir başka belgeyi daha (ehliyet, öğrenci kimliği v.s.) bulundurmaları önem arzetmektedir.

*Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın pasaportlarında, Abhazya’ya ve Güney Osetya’ya deniz yoluyla ve/veya başka ülkeler üzerinden seyahat ettiklerini gösteren damga veya mühür bulunduğu takdirde Gürcistan’a girişlerinde hapis ve/veya para cezasına çarptırılmaları söz konusu olabilecektir.

*Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın yanlarında 30.000 Lari veya üzerindeki bir meblağa tekabül eden Türk Lirası/döviz bulundurmaları halinde, Gürcistan gümrük memurlarına önceden sözlü veya yazılı olarak paralarını beyan etmeleri önem taşımaktadır. Beyan edilmeyen nakit paraya, Gürcistan mevzuatı uyarınca el konulmaktadır.

 

GÜMRÜK FORMALİTELERİ

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 07.07.2010-2010/659 ve 15.03.2011-2011/1546 tarihli-sayılı Bakanlar Kurulu Kararları ile değişik 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar, 19.04.2011 tarihli ve 2011/23 sayılı Genelge.

Yolcu beraberi hediyelik eşya muafiyeti nedir?

Muafiyet, her bir yolcu için toplam gerçek kıymeti 430 Avro'yu geçmeyen eşya için uygulanır. Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 150 Avro olarak uygulanır.

Yolcu beraberinde getirilen Ek-9 sayılı liste kapsamı “A) Tüketim Maddeleri” bölümünde yer alan eşya için muafiyet nasıl uygulanır?

Yurda giriş yapan yolcuların Karar eki Ek-9 liste kapsamı “A) Tüketim Maddeleri” bölümünde yer alan eşyaya, yolcu beraberinde olmak kaydıyla, muafiyet tanınacaktır.

Tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünler için muafiyet hakkı karşısında yazılı miktarı aşmamak kaydıyla her bir ürün için ayrı ayrı kullanılabilir. Ayrıca, tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünlere ilişkin muafiyet hakkından, 18 yaşın altındaki yolcular faydalanamayacaktır.

Muafiyet kapsamındaki eşya tür ve miktarları şu şekildedir:

 

TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ

 

1- Sigaralar 600 adet ( 3 Karton )

2- Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet

3- Puro 50 adet

4- Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gr.

5- Pipo tütünü 250 gr.

 

ALKOLLÜ ÜRÜNLER

1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.

2- Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.

 

KOZMETİK ÜRÜNLER

600 ml’yi aşmamak kaydıyla kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon ile 5 adet cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi.

 

GIDA ÜRÜNLERİ

1- Çay 1 kg.

2- Çözülebilir hazır kahve 1 kg.

3- Kahve 1 kg.

4- Çikolata 1 kg.

5- Şekerden mamul yiyecek 1 kg.

İsteyen yolcular 1 kg çikolata veya 1 kg. şekerden mamul yiyecek haklarının tamamını yani 2 kg.lık hakkı söz konusu eşyadan sadece birisi için kullanabilirler.

 

 

 

 

 

Ulaşım

MINIBUSLER: 2015 model ve üzeri VW VOLT 17+1 koltuklandırma, abs , asr, Klima , 1 adet buzdolabı ,okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı MIDIBUSLER: 2015 model ve üzeri ISUZU TURKUAZ 31+1 koltuklandırma, Yatar otobüs koltuklu , abs , asr, Klima , 1adet monitör , 1 adet buzdolabı , su ısıtıcılı mutfak ünitesi , okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı OTOBÜSLER: 2015 model ve üzeri MERCEDES 403, Tourismo & Travego 46+1+1 koltuklandırma, abs , asr, Klima , 2 adet monitör , 2 adet buzdolabı , su ısıtıcılı mutfak ünitesi , okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı.