Günübirlik Batum Turu Trabzon Çıkışlı

Tüm Fotograflar ve Videolar için Tıklayın.

Günübirlik Batum Turu Trabzon Çıkışlı

, Trabzon Çıkışlı
 • Ana Kategori :
  Gürcistan
 • Alt Kategori :
  Batum Turları, Günübirlik Yurt dışı Turları, Gürcistan Turları, Vizesiz Turlar, Yurtdışı Turları
 • Süre :
  Günübirlik
 • Vize :
  Pasaportsuz Kimlikle Geçiş
 • Hareket Saati :
  08:00
 • Dönüş Saati :
  23:00

Günübirlik Batum Turu, Türkiye'nin Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Batum şehrini keşfetmek isteyenler için ideal bir seçenektir. Bu tur, bir gün boyunca Batum'un tarihi ve kültürel zenginliklerini deneyimlemenizi sağlar.. Sadece Laz Tour'da!

1,000 TL dan başlayan fiyatlarla

Tur Seçenekleri

Günübirlik Batum Turu Trabzon Çıkışlı Kalkış: Trabzon Tur Tarihi : Süre : Günübirlik
Talep Gönder
Günübirlik Batum Turu Trabzon Çıkışlı
Dönem
Fiyat (Kişi Başı)
1. Çocuk
2. Çocuk
3. Çocuk
23/06/2024-31/12/2025
1,000 TL
(0-5) 0 TL
(0-5) 1,000 TL
(0-5) 1,000 TL

Fiyata Dahil Olanlar

🟢Lüks Araçlarla Ulaşım,

🟢Programda Belirtilen Çevre Gezileri,  

🟢Profesyonel Rehberlik Hizmetleri,

🟢Laz Tour Bölge Tecrubesi.   

Fiyata Dahil Olmayanlar

❌Öğle Yemekleri,

❌Müze ve Ören Giriş Ücretleri,

❌Yurtdışı Çıkış Pulu 150 TL.

 

   Günübirlik Batum Turu, Türkiye'nin Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Batum şehrini keşfetmek isteyenler için ideal bir seçenektir. Bu tur, bir gün boyunca Batum'un tarihi ve kültürel zenginliklerini deneyimlemenizi sağlar.

   Tura genellikle sabah erken saatlerde başlanır ve akşam saatlerinde dönüş yapılır. Profesyonel rehberler eşliğinde gerçekleştirilen tur, Türkiye'den Batum'a sınır geçişi ve geri dönüşü içerir. Batum, Gürcistan'ın Karadeniz kıyısındaki güzel bir şehirdir ve kültürel çeşitlilik, tarihi yapılar ve canlı atmosferiyle ünlüdür.

   Günübirlik Batum Turu, farklı bir kültürü keşfetmek, tarihi ve turistik yerleri ziyaret etmek ve şehrin canlı atmosferini deneyimlemek isteyenler için harika bir seçenektir. Bu tur, Türkiye'den sınıra yakın olanlar için kolayca erişilebilir bir deneyim sunar ve unutulmaz anılar biriktirmenize olanak tanır.

Tur Programı

ÖNEMLİ DUYURU


* 1 Eylül 2019’dan itibaren Yeni Tip Biyometrik Kimlik kartı kullanılması gerekmektedir, Eski nüfus cüzdanı ile yurtdışına çıkış yapamamaktadırlar.

*Türkiye'den sadece kimlik belgesiyle gerçekleştirilecek seyahatlerde Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) 9303 belgesindeki standartlara uygun, "fotoğraflı" kimlik kartı zorunlu oldu. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün "Seyahat Belgesi Olarak Kullanılan TC Kimlik Kartları" konulu genelgesinde, Türkiye'den GÜRCİSTAN ile ikili anlaşmaların imzalandığı ülkelere giriş çıkışlarda fotoğraflı kimlik şartı getirildi. Bu nedenle Bebekler dahil herkesin kimlik kartında biyometrik fotoğraf bulunması zorunludur.

 

*Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile veya Yeni Tip Biyometrik Kimlik kartı ile yurtdışına çıkış yapan misafirlerimizden sınır geçişinde Kişi başına 150 TL harç bedeli alınmaktadır. 7 yaşını doldurmamış Çocuklar  çıkış harcı ödememektedir.

 

*Nüfus cüzdanıyla Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük vatandaşlarımız, mevzuatımız uyarınca anne ve babalarının birlikte nezaretinde veya yanlarında bulunmayan anne ve babasının yazılı resmi muvafakatini ibraz etmek suretiyle ülkemizden çıkış işlemi yapabileceklerdir.

 

Saygıyla Duyurulur.

 

 

Günübirlik Batum Turu

 

       Misafirlerimiz ile sabah saat 08:00 Burger King önünde buluşup Sarp sınır kapısına hareket ediyoruz. Rehberimiz eşliğinde kimlikle geçişimizi tamamladıktan sonra şehir merkezine doğru yola çıkıyoruz.Yol güzergâhında Aziz Andrew'in Aydınlanma yolu ismi verilen büstünü görüp fotoğraf molası verdikten sonra Gonio bölgesine doğru ilerliyoruz. Gonio'dan geçerken sağ tarafımızda Gonio (Apsaros) kalesini görüyoruz. Hz. İsa'nın 12 havarisinden biri olan Aziz Matthias'ın yerliler tarafından öldürüldüğü bu kaleyi panoramik olarak gördükten sonra yolumuza okaliptüs ağaçlarının olduğu güzergahtan ilerleyerek devam ediyoruz. Yine güzergahımızın ilerisinde sol tarafta Sovyet döneminde kullanılan atış poligonunu görüyoruz. Daha sonrasında bize çok da yabancı olmayan kaynağı Bayburt'tan gelen Çoruh (Chorokhi) nehrinin üstünden geçip şehir merkezine ilk girişi yapıyoruz. İlerlediğimiz yolda Türk müteahhitlerin imzasını taşıyan Batum havalimanını ve onun prenses eteğini andıran mimarisiyle dikkat çeken iletişim kulesini görerek bulvar yoluna giriş yapıyoruz. İlerlediğimiz bulvar yolunda sol tarafımızda turizme yapılmış yatırımlar dikkatimizi çekiyor ve sırasıyla Collosseum Hotel, White Restaurant’ı (ters ev) görerek rotamıza devam ediyor ve ilgi çeken ters süt şişesini andıran mimarisiyle Batum adliye binasını sağ tarafımızda görüyoruz. Şehir merkezinin içerisinden geçerken sağ tarafımızda yunus gösterilerinin yapıldığı Dolphinarium’u ve hemen yanında Batum’un iki büyük yapay göllerinden biri olan Nurigeli gölünü panoramik olarak görüyoruz. Hemen ilerde sol tarafımızda ünlü Gürcü orta çağ şairinin ismini taşıyan Şota Rustaveli devlet üniversitesini ve kampüsünü görüyoruz. Şehir merkezine yaklaşınca ünlü Rus edebiyatçılardan olan Anton Çehov ve Maksim Gorki'nin 15 sene yaşadığı, şu an Bern restoran olarak hizmet veren  evi panoramik olarak görerek, öğle yemeğine geçiyoruz. Yemek molasından sonra teleferik ile Batum şehrini izleyebileceğimiz 2586 metre uzunluğunda olan seyir tepesine çıkıyoruz (Argo Cable Car Batumi). Ardından ilk durağımız 1866 yılında yapımı tamamlanan Batum Valide Sultan camii de denilen özellikle ahşap iç mekânı ile büyüleyici bir görünüme sahip olan Batum merkez camii gezimizin ardından muhteşem bir şehir planlaması örneği ve Batum’un en güzel yerlerinden olan meydanları gezmeye başlıyoruz ve sırasıyla;

- Avrupa şehir meydanlarını anımsatan Piazza meydanını ve yine bu meydanda bulunan Aziz Nicholas isimli kiliseyi,

- Ardından Avrupa meydanında bulunan “Gürcistan'ı seven herkes beni ve Acaralı kardeşlerimi yanında bilsin" sözleri ona ait olan Gürcü politikacı, yazar ve halk figürü 1937 yılında Bolşevikler tarafından öldürülen Memed Abaşhidze heykelini,

- Eskiden merkez bankası olarak kullanılan Batum astronomik saatini,

- 2007 yılında 1 Milyon Lari’ye maliyeti tamamlanan Medea Heykelini,

- Konstantine Gamsakhurdia Caddesinde bulunan Acara Özerk bölgesi yönetim binasını,

- Şehrin en görkemli heykellerinden birisi olan hırs ve gücü temsil eden bir çeşmenin üzerine kurulmuş Poseidon heykelini,

- Tiyatro meydanını geziyor ve trajik hikayelerinin dinledikten sonra fotoğraflarını çekiyoruz ve,

- Yemyeşil doğası, kendine hayran bırakan sahil şeridi ile kilometrelerce uzunluğundaki Eski Batum Bulvarına ilerliyoruz,

- İlgi çekici modern mimarilerden birini "özel tasarım nikah salonunu" görüyoruz. Eski Batum bulvarında fıskiyelerde fotoğraf çekildikten sonra,

- Dünyada kullanılan 14 yazı sistemlerinden birisi olan Gürcü alfabesinin 33 harfini üzerinde bulunduran ve restoran olarak hizmet veren Alphabetic Tower görüyoruz,

- Mucize park içinde bulunan tarihi fener kulesini ziyaret edip fotoğraflarını çektikten sonra,

- 2010 yılında Tamara Kvesitadze ve Pataa Sanaiya tarafından yapımı tamamlanan Kurban Said’in ünlü romanının kahramanları aşkın hareket eden figürü ‘’ Ali ve Nino ‘’ heykelini görüp Gürcü Prenses Nino ve Azeri Sosyete Ali’nin hikâyelerini rehberimizden dinliyoruz.

      Sonrasında deniz kenarında çay, kahve ve alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Çay kahvelerimizi içtikten sonra rehberimizin belirleyeceği saatte ve buluşma noktasında Sarp sınır kapısına doğru hareket edip kimlikle geçiş işlemlerinin ardından siz değerli misafirlerimizi alış noktalarına bırakıyoruz.

 

                                      

 

GÜMRÜK GEÇİŞLERİ HAKKINDA

*Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında nüfus cüzdanlarıyla seyahat etmelerini sağlayan düzenlemenin 10 Aralık 2011’de yürürlüğe girmesiyle vatandaşlarımız, Gürcistan’a, her girişte 90 günü aşmayan seyahatleri için vizesiz ve “Yeni Tip Biyometrik Kimlik Kartı” veya geçerli pasaportlarıyla seyahat edebilirler. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır.

1 Eylül 2019’dan itibaren Yeni Tip Biyometrik Kimlik kartı kullanılması gerekmektedirEski nüfus cüzdanı ile yurtdışına çıkış yapamamaktadırlar.

*Sarp sınır geçişinde dönemsel yoğunluklardan dolayı geçiş işlemlerinde gecikme yaşanabilir, bu konuda rehberiniz gereken uyarılarda bulunacaktır.

*Nüfus cüzdanlarıyla Gürcistan’a gitmek üzere ülkemizden çıkacak vatandaşlarımıza çıkış işlemlerini gerçekleştiren görevlilerce “Giriş-Çıkış Formu” verilmektedir. Vatandaşlarımızın bu belgeyi Gürcistan’da kaldıkları süre boyunca yanlarında taşımaları ve ülkemize geri girişlerinde nüfus cüzdanlarıyla birlikte hudut görevlilerine ibraz etmeleri zorunludur.

*Herhangi bir sebeple Gürcistan’da 90 günden fazla kalmak isteyen ve oturma izni müracaatında bulunacak olan vatandaşlarımızın Gürcistan’a girişlerinde pasaport kullanmaları gerekmektedir.

*İki ülke vatandaşlarının nüfus cüzdanlarıyla seyahatleri yalnızca Türkiye ve Gürcistan arasında mümkündür. Üçüncü ülkelere seyahatler için pasaport gerekecektir.

*Nüfus cüzdanıyla Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük vatandaşlarımız, mevzuatımız uyarınca anne ve babalarının birlikte nezaretinde veya yanlarında bulunmayan anne ve babasının yazılı resmi muvafakatini ibraz etmek suretiyle ülkemizden çıkış işlemi yapabileceklerdir.

*Sadece nüfus cüzdanıyla seyahat eden vatandaşlarımızın nüfus cüzdanlarını kaybetmeleri olasılığına binaen, Tiflis Büyükelçiliğimizde veya Batum Başkonsolosluğumuzda ülkemize geçişlerini teminen geçici pasaport müracaatlarında bulunabilmeleri için yanlarında fotoğraflı bir başka belgeyi daha (ehliyet, öğrenci kimliği v.s.) bulundurmaları önem arzetmektedir.

*Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın pasaportlarında, Abhazya’ya ve Güney Osetya’ya deniz yoluyla ve/veya başka ülkeler üzerinden seyahat ettiklerini gösteren damga veya mühür bulunduğu takdirde Gürcistan’a girişlerinde hapis ve/veya para cezasına çarptırılmaları söz konusu olabilecektir.

*Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın yanlarında 30.000 Lari veya üzerindeki bir meblağa tekabül eden Türk Lirası/döviz bulundurmaları halinde, Gürcistan gümrük memurlarına önceden sözlü veya yazılı olarak paralarını beyan etmeleri önem taşımaktadır. Beyan edilmeyen nakit paraya, Gürcistan mevzuatı uyarınca el konulmaktadır.

 

GÜMRÜK FORMALİTELERİ

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 07.07.2010-2010/659 ve 15.03.2011-2011/1546 tarihli-sayılı Bakanlar Kurulu Kararları ile değişik 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar, 19.04.2011 tarihli ve 2011/23 sayılı Genelge.

Yolcu beraberi hediyelik eşya muafiyeti nedir?

Muafiyet, her bir yolcu için toplam gerçek kıymeti 430 Avro'yu geçmeyen eşya için uygulanır. Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 150 Avro olarak uygulanır.

Yolcu beraberinde getirilen Ek-9 sayılı liste kapsamı “A) Tüketim Maddeleri” bölümünde yer alan eşya için muafiyet nasıl uygulanır?

Yurda giriş yapan yolcuların Karar eki Ek-9 liste kapsamı “A) Tüketim Maddeleri” bölümünde yer alan eşyaya, yolcu beraberinde olmak kaydıyla, muafiyet tanınacaktır.

Tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünler için muafiyet hakkı karşısında yazılı miktarı aşmamak kaydıyla her bir ürün için ayrı ayrı kullanılabilir. Ayrıca, tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünlere ilişkin muafiyet hakkından, 18 yaşın altındaki yolcular faydalanamayacaktır.

Muafiyet kapsamındaki eşya tür ve miktarları şu şekildedir:

 

TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ

 

1- Sigaralar 600 adet ( 3 Karton )

2- Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet

3- Puro 50 adet

4- Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gr.

5- Pipo tütünü 250 gr.

 

ALKOLLÜ ÜRÜNLER

1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.

2- Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.

 

KOZMETİK ÜRÜNLER

600 ml’yi aşmamak kaydıyla kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon ile 5 adet cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi.

 

GIDA ÜRÜNLERİ

1- Çay 1 kg.

2- Çözülebilir hazır kahve 1 kg.

3- Kahve 1 kg.

4- Çikolata 1 kg.

5- Şekerden mamul yiyecek 1 kg.

İsteyen yolcular 1 kg çikolata veya 1 kg. şekerden mamul yiyecek haklarının tamamını yani 2 kg.lık hakkı söz konusu eşyadan sadece birisi için kullanabilirler.

 

 

Ulaşım

MINIBUSLER: 2015 model ve üzeri VW VOLT 17+1 koltuklandırma, abs , asr, Klima , 1 adet buzdolabı ,okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı. YAYLA MINUBUSLERI: 14 – 16 Kişilik bölgenin kooperatiflerinden kiralanan 2015 model ve üstü araçlardır. MIDIBUSLER: 2015 model ve üzeri ISUZU TURKUAZ 31+1 koltuklandırma, Yatar otobüs koltuklu , abs , asr, Klima , 1adet monitör , 1 adet buzdolabı , su ısıtıcılı mutfak ünitesi , okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı OTOBÜSLER: 2015 model ve üzeri MERCEDES 403, Tourismo & Travego 46+1+1 koltuklandırma, abs , asr, Klima , 2 adet monitör , 2 adet buzdolabı , su ısıtıcılı mutfak ünitesi , okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı.