Kafkaslarda iki Bölge Turu - Gürcistan

Tüm Fotograflar ve Videolar için Tıklayın.

Kafkaslarda iki Bölge Turu - Gürcistan

, Trabzon Çıkışlı
 • Ana Kategori :
  Gürcistan
 • Alt Kategori :
  Batum Turları, Gürcistan Turları, Hafta Sonu Turları, Konaklamalı Yurt dışı Turları, Vizesiz Turlar, Yurtdışı Turları
 • Süre :
  6 Gün
 • Kapasite :
  46
0 dan başlayan fiyatlarla

Tur Seçenekleri

Kafkaslarda iki Bölge Turu - Gürcistan Kalkış: Trabzon Tur Tarihi : Süre : 6 Gün
Talep Gönder

Fiyata Dahil Olanlar

🟢 Özel tur araçları ile ulaşım

🟢 5 gece konaklama

🟢 5 Kahvaltı, 5 Akşam Yemeği)

🟢 Programda Belirtilen Geziler

🟢 Profesyonel Rehberlik Hizmetleri

🟢 Yurtiçi Zorunlu Seyahat & Sağlık Sigorta Paketi

🟢 Müze - Ören yeri giriş ücretleri 

Fiyata Dahil Olmayanlar

🔴 Öğle yemekleri, tüm içecekler

🔴 Minibar kullanımı

🔴 Yurt Dışı Çıkış Harcı, 150 TL

🔴 Gidiş-Dönüş uçak bileti

 

Tur Programı

KAFKASLARDA İKİ BÖLGE TURU

ACARA - SAMEGRELO

DENİZ-TARİH-KÜLTÜR

5 GECE - 6 GÜN

 

 

1. GÜN: İSTANBUL-TRABZON-SARP SINIR KAPISI-BATUM

Sabah saat 09:15 Trabzon Meydan, 10.00’da Trabzon Havalimanında buluşma. Sarp Sınır Kapısına hareket. Gerekli Gümrük işlemleri ardından Ganio, Ahalsopeli, Çoruh nehri ve Köprüsünü görerek 14 Km lik bir yolculuk yaparak Batum’a varış. Orta Cami, Türk Mahallesi, Avrupa Meydanı, Piazza Meydanı, Alfabe Kulesi, Ali Nino Heykeli ve Batum Bulvarında dinlenme Parlemonta Binası ve Başkanlık Sarayının bulunduğu meydanda fotoğraf çekimi ve serbest zaman sonrası Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.


2. GÜN: BATUM BOTANİK PARKI-BATUM DENİZ KEYFİ

Kahvaltı  sonrası Chakvi bölgesine hareket.19 yy’da Rus Botanikci Krasnow tarafından kurulan Batum Botanik Bahçesinin görülmesi. Öğle yemeği ardından Batum’da deniz keyfi ve serbest zaman belirtilen saatte toplanma. Otele hareket. Serbest zaman Akşam yemeği. Misafirlerimize akşam saatlerinde sokakların aydınlatılması ile güzel bir görünüm oluşturan Batum gece turunu gerçekleştiriyoruz. Şehir turunda ilk gezi yerimiz müzik ve ışığın muhteşem uyumu içerisinde hareket ettiği su dansını izleyeceğimiz Büyük Su Oyunları olacaktır. Su gösterisi sonrası farklı ve dikkat çekici yapılardan ters şişe şeklinde tasarlanmış Adalet Sarayı, ters bina şeklinde tasarlanan ters restaurant (White Restaurant) gibi ilgimizi çekecek olan  yapıları gördükten sonra  Ali ve Nino’nun heykeline hareket ediyoruz. Burada rehberimizden Kurban Said tarafından kaleme alınmış Romeo ve Juliet’in tahtını alabilecek aşk hikâyesini rehberimizden dinledikten sonra müzik ve ışığın muhteşem uyumu içerisindeki dansını izleyebileceğimiz şehir merkezinde yer alan Küçük Su Oyunlarındaki suyun dansını izliyor ve turumuzu tamamladıktan sonra otelimize dönüyoruz.


3. GÜN: BATUM-TSKALTUBO- ANAKLİA DENİZ KEYFİ                     

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltımızın ardından Abhazya Özerk Cumhuriyeti yakınlarındaki Zugdidi bölgesine hareket ediyoruz. Zugdidi’de görkemli ilgi çekici bir mimariye sahip eski Dadiani sarayını görüyoruz. Sarayı gezdikten sonra Gürcistan’ın önemli sayfiye ve plajları ile öne çıkan Anaklia’ya varış. Otele yerleşme. Serbest zaman deniz keyfi. Akşam yemeği ve geceleme.


4. GÜN: ANAKLİA- MTSKHEDA – KUTAİSİ – TSKALTUBO - SATAPLİA MAĞARASI-PROMETHEUS MAĞARASI)

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltımızın ardından Tskaltubo’ya doğru yola çıkıyoruz. Kutaisi şehir merkezine yakın bir mevkiide bulunan ve son arkeolojik kazılarla dünya bilim çevrelerinin dikkatini toplayan Sataplia mağarasında “dinozor” kalıntılarını ve ayak izlerini yakından inceleme fırsatı yakalıyoruz. Ardından Prometheus Mağarasına geziyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği otelimizde


5. GÜN: TSKALTUBO -MTIHALA MİLLİ PARKI-KOBULETİ-BATUM-HOPA

Kahvaltı  sonrası Kobuleti’ye hareket. Kobuleti sahilinin görülmesi sonrası Mtıhala Milli Parkı’na varış. Milli park içinde yürüyüşler ve fotoğraf çekimi ardından Batum’a varış. Sarp sınır Kapısına hareket. Gerekli çıkış işlemleri ardından Hopa’ya varış. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.


6. GÜN: HOPA-ÇAĞLAYAN KÖY-FIRTINA VADİSİ -ÇİNÇİVA-ZİLKALE-AYDER-TRABZON

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, Çamlıhemşin’e hareket. Rize, Pazar, Ardeşen güzergâhından WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından Avrupa’da acil korunması gereken 100 ormandan biri olarak ilan edilmiş olan Fırtına Vadisine giriş. Yöreye has taş kemer köprülerin en güzel örneği olan Timisvat Taş Kemer Köprüsü’nün görülmesi ve fotoğraf çekimi. Çamlıhemşin’e varış. Bizi bekleyen minibüslerle Fırtına Vadisinin iç kısımlarını takip ederek 17-18 yy yöre ahşap ev mimarisinin en güzel örneklerini göreceğimiz Çamlıhemşin Konaklar Mahallesinin panoramik olarak görülmesi ve Fırtına Vadisi ve deresini takip ederek, Çinçiva’yı (Şenyuva Köyü) görüyoruz. Fotoğraf çekimi ardından Denizden 750 metre Fırtına deresinden 100m yükseklikte Fırtına Vadisine hakim bir tepenin üzerinde bulunan yol ve vadiden geçen kervanların güvenliği amacıyla Kommenos dönemine ait Karakol Kale olarak inşaa edilen muhteşem Zilkale’nin görülmesi ve fotoğraf çekimi sonrası Fırtına Deresi’nin önemli kollarından Palovit Deresi üzerinde 27 m. yükseklikten akan Palovit Şelalesinin görülmesi ve fotoğraf çekimi ardından Çamlıhemşin’e dönüş. Otobüsümüz ile buluşma. Ayder’e hareket. Kaçkar Dağları eteğinde denizden 1350 m yükseklikte bulunan meşhur Ayder Yaylasına varış. Gelintülü Şelalesi, Ayder Şelalesi, Kalegon’un (Galegon) görülmesi ve keyifli bir yürüyüş sonrası Rize’ye doğru yola çıkıyoruz. Rize’ye özgü Rize Bezi (Feretiko) dokuma atölyelerinin görülmesi ve alışveriş için verilecek serbest zaman sonrası Trabzon Havalimanına varış. Gerekli bilet ve bagaj işlemleri sonrası vedalaşma ve gezimizin sonu.

 

Farklı turlarımızda sizleri tekrar aramızda görmek  umuduyla…

 

 

GÜMRÜK GEÇİŞLERİ HAKKINDA

*Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında nüfus cüzdanlarıyla seyahat etmelerini sağlayan düzenlemenin 10 Aralık 2011’de yürürlüğe girmesiyle vatandaşlarımız, Gürcistan’a, her girişte 90 günü aşmayan seyahatleri için vizesiz ve “Yeni Tip Biyometrik Kimlik Kartı” veya geçerli pasaportlarıyla seyahat edebilirler. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır.

* 1 Eylül 2019’dan itibaren Yeni Tip Biyometrik Kimlik kartı kullanılması gerekmektedir, Eski nüfus cüzdanı ile yurtdışına çıkış yapamamaktadırlar.

*Sarp sınır geçişinde dönemsel yoğunluklardan dolayı geçiş işlemlerinde gecikme yaşanabilir, bu konuda rehberiniz gereken uyarılarda bulunacaktır.

*Nüfus cüzdanlarıyla Gürcistan’a gitmek üzere ülkemizden çıkacak vatandaşlarımıza çıkış işlemlerini gerçekleştiren görevlilerce “Giriş-Çıkış Formu” verilmektedir. Vatandaşlarımızın bu belgeyi Gürcistan’da kaldıkları süre boyunca yanlarında taşımaları ve ülkemize geri girişlerinde nüfus cüzdanlarıyla birlikte hudut görevlilerine ibraz etmeleri zorunludur.

*Herhangi bir sebeple Gürcistan’da 90 günden fazla kalmak isteyen ve oturma izni müracaatında bulunacak olan vatandaşlarımızın Gürcistan’a girişlerinde pasaport kullanmaları gerekmektedir.

*İki ülke vatandaşlarının nüfus cüzdanlarıyla seyahatleri yalnızca Türkiye ve Gürcistan arasında mümkündür. Üçüncü ülkelere seyahatler için pasaport gerekecektir.

*Nüfus cüzdanıyla Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük vatandaşlarımız, mevzuatımız uyarınca anne ve babalarının birlikte nezaretinde veya yanlarında bulunmayan anne ve babasının yazılı resmi muvafakatini ibraz etmek suretiyle ülkemizden çıkış işlemi yapabileceklerdir.

*Sadece nüfus cüzdanıyla seyahat eden vatandaşlarımızın nüfus cüzdanlarını kaybetmeleri olasılığına binaen, Tiflis Büyükelçiliğimizde veya Batum Başkonsolosluğumuzda ülkemize geçişlerini teminen geçici pasaport müracaatlarında bulunabilmeleri için yanlarında fotoğraflı bir başka belgeyi daha (ehliyet, öğrenci kimliği v.s.) bulundurmaları önem arzetmektedir.

*Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın pasaportlarında, Abhazya’ya ve Güney Osetya’ya deniz yoluyla ve/veya başka ülkeler üzerinden seyahat ettiklerini gösteren damga veya mühür bulunduğu takdirde Gürcistan’a girişlerinde hapis ve/veya para cezasına çarptırılmaları söz konusu olabilecektir.

*Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın yanlarında 30.000 Lari veya üzerindeki bir meblağa tekabül eden Türk Lirası/döviz bulundurmaları halinde, Gürcistan gümrük memurlarına önceden sözlü veya yazılı olarak paralarını beyan etmeleri önem taşımaktadır. Beyan edilmeyen nakit paraya, Gürcistan mevzuatı uyarınca el konulmaktadır.

 

GÜMRÜK FORMALİTELERİ

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 07.07.2010-2010/659 ve 15.03.2011-2011/1546 tarihli-sayılı Bakanlar Kurulu Kararları ile değişik 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar, 19.04.2011 tarihli ve 2011/23 sayılı Genelge.

Yolcu beraberi hediyelik eşya muafiyeti nedir?

Muafiyet, her bir yolcu için toplam gerçek kıymeti 430 Avro'yu geçmeyen eşya için uygulanır. Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 150 Avro olarak uygulanır.

Yolcu beraberinde getirilen Ek-9 sayılı liste kapsamı “A) Tüketim Maddeleri” bölümünde yer alan eşya için muafiyet nasıl uygulanır?

Yurda giriş yapan yolcuların Karar eki Ek-9 liste kapsamı “A) Tüketim Maddeleri” bölümünde yer alan eşyaya, yolcu beraberinde olmak kaydıyla, muafiyet tanınacaktır.

Tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünler için muafiyet hakkı karşısında yazılı miktarı aşmamak kaydıyla her bir ürün için ayrı ayrı kullanılabilir. Ayrıca, tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünlere ilişkin muafiyet hakkından, 18 yaşın altındaki yolcular faydalanamayacaktır.

Muafiyet kapsamındaki eşya tür ve miktarları şu şekildedir:

 

TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ

 

1- Sigaralar 600 adet ( 3 Karton )

2- Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet

3- Puro 50 adet

4- Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gr.

5- Pipo tütünü 250 gr.

 

ALKOLLÜ ÜRÜNLER

1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.

2- Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.

 

KOZMETİK ÜRÜNLER

600 ml’yi aşmamak kaydıyla kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon ile 5 adet cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi.

 

GIDA ÜRÜNLERİ

1- Çay 1 kg.

2- Çözülebilir hazır kahve 1 kg.

3- Kahve 1 kg.

4- Çikolata 1 kg.

5- Şekerden mamul yiyecek 1 kg.

İsteyen yolcular 1 kg çikolata veya 1 kg. şekerden mamul yiyecek haklarının tamamını yani 2 kg.lık hakkı söz konusu eşyadan sadece birisi için kullanabilirler.

Ulaşım

MINIBUSLER: 2015 model ve üzeri VW VOLT 17+1 koltuklandırma, abs , asr, Klima , 1 adet buzdolabı ,okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı. YAYLA MINUBUSLERI: 14 – 16 Kişilik bölgenin kooperatiflerinden kiralanan 2010 model ve üstü araçlardır. MIDIBUSLER: 2015 model ve üzeri ISUZU TURKUAZ 31+1 koltuklandırma, Yatar otobüs koltuklu , abs , asr, Klima , 1adet monitör , 1 adet buzdolabı , su ısıtıcılı mutfak ünitesi , okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı OTOBÜSLER: 2015 model ve üzeri MERCEDES Tourismo & Travego 46+1+1 koltuklandırma, abs , asr, Klima , 2 adet monitör , 2 adet buzdolabı , su ısıtıcılı mutfak ünitesi , okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı.