Günübirlik Batum Turu

Tüm Fotograflar ve Videolar için Tıklayın.

Günübirlik Batum Turu

, Artvin Çıkışlı
 • Ana Kategori :
  Gürcistan
 • Alt Kategori :
  Batum Turları, Günübirlik Turlar, Günübirlik Yurt dışı Turları, Gürcistan Turları, Hafta Sonu Turları, Kültür Turları, Vizesiz Turlar, Yurtdışı Turları
 • Süre :
  Günübirlik
 • Vize :
  Vizesiz Kimlikle Geçiş
 • Kapasite :
  27
50 TL dan başlayan fiyatlarla

Tur Seçenekleri

Günübirlik Batum Turu Kalkış: Artvin Tur Tarihi : Süre : Günübirlik
Talep Gönder
Hopa Hareketli Batum
Dönem
Fiyat (Kişi Başı)
1. Çocuk
2. Çocuk
3. Çocuk
25/09/2021-31/12/2021
50 TL
(0-5) 0 TL
(0-5) 50 TL
(0-5) 50 TL

Fiyata Dahil Olanlar

 • 🟢Lüks Araçlarla Ulaşım,
 • 🟢Programda Belirtilen Çevre Gezileri,  
 • 🟢Profesyonel Rehberlik Hizmetleri,
 • 🟢Laz Tour Bölge Tecrubesi.   

Fiyata Dahil Olmayanlar

❌Öğle Yemekleri,

❌Müze ve Ören Giriş Ücretleri,

❌Yurtdışı Çıkış Pulu 50 TL

Tur Programı

ÖNEMLİ DUYURU

- Gürcistan'a karayoluyla girmek isteyen kişiler, aşı sertifikası (tam doz) ve son 72 saatte temin edilmiş PCR test sonucunu beraber ibraz etmek suretiyle ya da sadece test sonucunu ibraz ederek giriş sağlayabilmekte; bununla beraber, aşı sertifikası bulunmayan kişilerin Gürcistan'a girişlerinin üçüncü günü ilave bir PCR testi olmaları gerekmektedir. Her halükârda, karayoluyla giriş sadece aşı sertifikası ibrazıyla mümkün olmadığından, aşı olan vatandaşlarımızın da girişten önce bir kereye mahsus olmak üzere PCR testi olmayı ihmal etmemeleri önem taşımaktadır.

- Mevcut tüm aşı çeşitleri Gürcü makamlarınca kabul edilmektedir.

- Sarp Sınır Kapısı 10:00-20:00 saatleri arasında hizmet verecektir.

- Gürcü sınır makamlarınca, Gürcistan’a karayoluyla giriş yapmadan evvel, havayolu girişlerinde de geçerli olan, aşağıdaki adresten ulaşılabilen giriş formunun doldurarak gelen cevabi e-postanın çıktısının hudut makamlarına ibraz edilmesi istenmektedir.registration.gov.ge/…/8_protocol_for_arrivals_in_ge…/tk6157/(Formu doldururken çıkış noktası olarak Türkiye’nin seçilmesi durumunda “only air travel” ibaresi hâlen görülebilmekle birlikte, form karayolu girişleri için de geçerli olup, vatandaşlarımızın sözkonusu ibareyi dikkate almalarına gerek bulunmamaktadır.)

- Gürcistan’a giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarına Kovid-19 tedavisini kapsayan ve Gürcistan’da geçerli bir özel sağlık sigortası temin edilmesi tavsiye olunmaktadır (sağlık sigortasının bu aşamada zorunlu tutulmadığı öğrenilmiştir).

- Gürcistan’a havayoluyla girişlere dair mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Havayoluyla giriş sağlamak isteyen vatandaşlarımız, karayolu girişlerinden farklı olarak, sadece aşı sertifikalarını ibraz ederek PCR testine gerek duymaksızın Gürcistan’a giriş yapabilmekte; sertifika sahibi olmamaları halinde son 72 saatten eski olmayan PCR test sonuçlarını ibraz edip, girişlerinin üçüncü günü ilave bir PCR testi olma koşuluyla giriş sağlayabilmektedirler.

- Gürcistan’a giriş yapacak vatandaşlarımızın pasaport hamili olmaları gerekmemekte olup, T.C. Kimlik ile giriş hâlen mümkündür.

- Vatandaşlarımızın şahsi araçlarını Gürcistan’a getirebilmeleri yine Kovid-19 pandemisi öncesi geçerli ilgili mevzuat hükümleri

 

Günübirlik Batum Turu

 

Misafirlerimiz ile  Hopa'da Vergi dairesi altında bulunan  ofisimizde buluşup Sarp sınır kapısına hareket ediyoruz. Rehberimiz eşliğinde kimlikle geçişimizi tamamladıktan sonra şehir merkezine doğru yola çıkıyoruz. Yol güzergâhında Aziz Andrew'in Aydınlanma yolu ismi verilen büstünü gördükten sonra Gonio bölgesine doğru ilerliyoruz. Gonio'dan geçerken sağ tarafımızda Gonio (Apsaros) kalesini görüyoruz. Hz.İsa'nın 12 havarisinden biri olan Aziz Matthias'ın yerliler tarafından öldürüldüğü bu kaleyi gördükten sonra ileride sol tarafta Sovyet döneminde kullanılan atış poligonunu görüyoruz. Bize çokta yabancı olmayan kaynağı Bayburt'tan gelen Çoruh (Chorokhi) nehrinin üstünden geçip şehir merkezine ilk girişi yapıyoruz. Şehir merkezinin içerisinden geçerken ünlü Rus edebiyatçılar Anton Çehov ve Maksim Gorki'nin 15 sene yaşadığı, şuan Bern  restaurant olarak hizmet veren evi panoramik olarak görerek, Öğle yemeğinden sonra Teleferik ile Batum şehrini izleyebileceğimiz 2586 metre uzunluğunda olan seyir tepesine çıkıyoruz (Argo Cable Car Batumi). Ardından ilk durağımız 1866 yılında yapımı tamamlanan Batum valide sultan camii de denilen özellikle ahşap iç mekanı ile büyüleyici bir görünüme sahip olan Batum merkez camii gezimizin ardından muhteşem bir şehir planlaması örneği olan Batum’un en güzel yerlerinden biri ve Avrupa şehir meydanlarını anımsatan Piazza meydanını geziyoruz, Ardından  "Gürcistan'ı seven herkes beni ve Acaralı kardeşlerimi yanında bilsin" sözleri ona ait olan Gürcü politikacı, yazar ve halk figürü 1937 Yılinda bolşevikler tarafından öldürülen Memed Abaşhidze Heykelini, Avrupa Meydan'nın da bulunan 2007 yılında 1 Milyon Lari’ye maliyeti tamamlanan Medea Heykelini, Konstantine Gamsakhurdia Caddesinde bulunan Adjara Özerk bölgesi yönetim binasını, Şehrin en görkemli heykellerinden birisi olan hırs ve gücü temsil eden bir çeşmenin üzerine kurulmuş Poseidon heykelini ve Tiyatro Meydan'nı geziyor trajik hikayelerini dinliyoruz ve sonrasında Drama tiyatrosunun fotoğraflarını çektikten sonra Yemyeşil doğası, Kendine hayran bırakan sahil şeridi ile kilometrelerce uzunluğundaki Eski Batum Bulvarına ilerliyoruz. İlgi çekiçi modern mimarilerden birini "özel tasarım nikah salonunu" görüyoruz. Eski Batum bulvarında fiskiyelerde fotoğraf çekildikten sonra Dünyada kullanılan 14 yazı sistemlerinden birisi olan 33 Gürcü alfabesini üzerinde bulunduran ve Restoran olarak hizmet veren Alphabetic Tower önünden geçip 2010 yılında Tamara Kvesitadze ve Pataa Sanaiya tarafından yapımı tamamlanan Kurban Said’in ünlü romanının kahramanları Aşkın hareket eden figürü ‘’ Ali ve Nino ‘’ heykelini görüp Gürcü Prenses Nino ve Azeri Sosyete Ali’nin hikâyelerini rehberimiz tarafından anlatımı sonrasında deniz kenarında çay kahve için serbest zaman veriyoruz. Çay kahvelerimizi içtikten sonra rehberimizin belirleyeceği saatte Sarp sınır kapısına doğru hareket kimlikle geçiş işlemlerinin ardından siz değerli misafirlerimizi alış noktalarına bırakıyoruz.

 

                                      

 

 

 

 

 

GÜMRÜK GEÇİŞLERİ HAKKINDA

*Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında nüfus cüzdanlarıyla seyahat etmelerini sağlayan düzenlemenin 10 Aralık 2011’de yürürlüğe girmesiyle vatandaşlarımız, Gürcistan’a, her girişte 90 günü aşmayan seyahatleri için vizesiz ve “Yeni Tip Biyometrik Kimlik Kartı” veya geçerli pasaportlarıyla seyahat edebilirler. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır.

* 1 Eylül 2019’dan itibaren Yeni Tip Biyometrik Kimlik kartı kullanılması gerekmektedir, Eski nüfus cüzdanı ile yurtdışına çıkış yapamamaktadırlar.

*Sarp sınır geçişinde dönemsel yoğunluklardan dolayı geçiş işlemlerinde gecikme yaşanabilir, bu konuda rehberiniz gereken uyarılarda bulunacaktır.

*Nüfus cüzdanlarıyla Gürcistan’a gitmek üzere ülkemizden çıkacak vatandaşlarımıza çıkış işlemlerini gerçekleştiren görevlilerce “Giriş-Çıkış Formu” verilmektedir. Vatandaşlarımızın bu belgeyi Gürcistan’da kaldıkları süre boyunca yanlarında taşımaları ve ülkemize geri girişlerinde nüfus cüzdanlarıyla birlikte hudut görevlilerine ibraz etmeleri zorunludur.

*Herhangi bir sebeple Gürcistan’da 90 günden fazla kalmak isteyen ve oturma izni müracaatında bulunacak olan vatandaşlarımızın Gürcistan’a girişlerinde pasaport kullanmaları gerekmektedir.

*İki ülke vatandaşlarının nüfus cüzdanlarıyla seyahatleri yalnızca Türkiye ve Gürcistan arasında mümkündür. Üçüncü ülkelere seyahatler için pasaport gerekecektir.

*Nüfus cüzdanıyla Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük vatandaşlarımız, mevzuatımız uyarınca anne ve babalarının birlikte nezaretinde veya yanlarında bulunmayan anne ve babasının yazılı resmi muvafakatini ibraz etmek suretiyle ülkemizden çıkış işlemi yapabileceklerdir.

*Sadece nüfus cüzdanıyla seyahat eden vatandaşlarımızın nüfus cüzdanlarını kaybetmeleri olasılığına binaen, Tiflis Büyükelçiliğimizde veya Batum Başkonsolosluğumuzda ülkemize geçişlerini teminen geçici pasaport müracaatlarında bulunabilmeleri için yanlarında fotoğraflı bir başka belgeyi daha (ehliyet, öğrenci kimliği v.s.) bulundurmaları önem arzetmektedir.

*Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın pasaportlarında, Abhazya’ya ve Güney Osetya’ya deniz yoluyla ve/veya başka ülkeler üzerinden seyahat ettiklerini gösteren damga veya mühür bulunduğu takdirde Gürcistan’a girişlerinde hapis ve/veya para cezasına çarptırılmaları söz konusu olabilecektir.

*Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın yanlarında 30.000 Lari veya üzerindeki bir meblağa tekabül eden Türk Lirası/döviz bulundurmaları halinde, Gürcistan gümrük memurlarına önceden sözlü veya yazılı olarak paralarını beyan etmeleri önem taşımaktadır. Beyan edilmeyen nakit paraya, Gürcistan mevzuatı uyarınca el konulmaktadır.

 

GÜMRÜK FORMALİTELERİ

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 07.07.2010-2010/659 ve 15.03.2011-2011/1546 tarihli-sayılı Bakanlar Kurulu Kararları ile değişik 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar, 19.04.2011 tarihli ve 2011/23 sayılı Genelge.

Yolcu beraberi hediyelik eşya muafiyeti nedir?

Muafiyet, her bir yolcu için toplam gerçek kıymeti 430 Avro'yu geçmeyen eşya için uygulanır. Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 150 Avro olarak uygulanır.

Yolcu beraberinde getirilen Ek-9 sayılı liste kapsamı “A) Tüketim Maddeleri” bölümünde yer alan eşya için muafiyet nasıl uygulanır?

Yurda giriş yapan yolcuların Karar eki Ek-9 liste kapsamı “A) Tüketim Maddeleri” bölümünde yer alan eşyaya, yolcu beraberinde olmak kaydıyla, muafiyet tanınacaktır.

Tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünler için muafiyet hakkı karşısında yazılı miktarı aşmamak kaydıyla her bir ürün için ayrı ayrı kullanılabilir. Ayrıca, tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünlere ilişkin muafiyet hakkından, 18 yaşın altındaki yolcular faydalanamayacaktır.

Muafiyet kapsamındaki eşya tür ve miktarları şu şekildedir:

 

TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ

 

1- Sigaralar 600 adet ( 3 Karton )

2- Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet

3- Puro 50 adet

4- Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gr.

5- Pipo tütünü 250 gr.

 

ALKOLLÜ ÜRÜNLER

1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.

2- Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.

 

KOZMETİK ÜRÜNLER

600 ml’yi aşmamak kaydıyla kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon ile 5 adet cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi.

 

GIDA ÜRÜNLERİ

1- Çay 1 kg.

2- Çözülebilir hazır kahve 1 kg.

3- Kahve 1 kg.

4- Çikolata 1 kg.

5- Şekerden mamul yiyecek 1 kg.

İsteyen yolcular 1 kg çikolata veya 1 kg. şekerden mamul yiyecek haklarının tamamını yani 2 kg.lık hakkı söz konusu eşyadan sadece birisi için kullanabilirler.

Tur Haritası

Öğle Yemeği
Batum Gonio (Apsaros) Kalesi
Batum Botanik Bahçesi
Batum Sanat Müzesi
Batum Devlet Müzesi
Batum Yunus Gösterileri
Batum Halk Dansları Gösterisi

Ulaşım

MINIBUSLER: 2015 model ve üzeri VW VOLT 17+1 koltuklandırma, abs , asr, Klima , 1 adet buzdolabı ,okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı. YAYLA MINUBUSLERI: 14 – 16 Kişilik bölgenin kooperatiflerinden kiralanan 2015 model ve üstü araçlardır. MIDIBUSLER: 2015 model ve üzeri ISUZU TURKUAZ 31+1 koltuklandırma, Yatar otobüs koltuklu , abs , asr, Klima , 1adet monitör , 1 adet buzdolabı , su ısıtıcılı mutfak ünitesi , okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı OTOBÜSLER: 2015 model ve üzeri MERCEDES Tourismo & Travego 46+1+1 koltuklandırma, abs , asr, Klima , 2 adet monitör , 2 adet buzdolabı , su ısıtıcılı mutfak ünitesi , okuma lambaları , rehber anonsu için ses sistemi , cd ve dvd oynatıcı.

LAZ TURZ.SEYAHAT ORG.TİC.LTD.ŞTİ.
 
DENİZBANK 
 
Vadesiz TL       1860 - 11241588-351    HOPA   TR53 0013 4000 0112 4158 8000 01                                     
Vadesiz USD   1860 - 11241588-352    HOPA   TR96 0013 4000 0112 4158 8000 03                  
Vadesiz EUR   1860 - 11241588-353    HOPA   TR69 0013 4000 0112 4158 8000 04               
 
 
GARANTİ BANKASI
 
Vadesiz TL      871 - 6298677     HOPA    TR47 0006 2000 8710 0006 2986 77               
Vadesiz USD  871 - 9096299     HOPA    TR93 0006 2000 8710 0009 0962 99
Vadesiz EUR  871 - 9096298     HOPA    TR23 0006 2000 8710 0009 0962 98
 
 
AKBANK
 
Vadesiz TL      252 - 0081323     HOPA     TR44 0004 6002 5288 8000 0813 23               
Vadesiz USD  252 - 0081324     HOPA     TR65 0004 6002 5200 1000 0813 24
Vadesiz EUR  252 - 0081325     HOPA     TR15 0004 6002 5203 6000 0813 25
 
 
TEB
 
Vadesiz TL      290 - 26740150     HOPA    TR46 0003 2000 0000 0026 7401 50            
Vadesiz USD  290 - 26749934     HOPA    TR09 0003 2000 0000 0026 7499 34
Vadesiz EUR  290 - 26749935     HOPA     TR79 0003 2000 0000 0026 7499 35